Zakaz importu zboża z Ukrainy do Polski. Jest komunikat Komisji Europejskiej

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Unia Europejska sprzeciwia się prowadzeniu jednostronnej polityki handlowej, ta jest domeną wspólnoty - oświadczyła Komisja Europejska, reagując na decyzję Polski i Węgier ws. wwozu i tranzytu ukraińskiego zboża. Z premierem Mateuszem Morawieckim miała rozmawiać w tej sprawie Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska prosi o dalsze informacje 

- Wiemy o ogłoszeniu przez Polskę i Węgry zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy. Zwracamy się do odpowiednich organów obu krajów o dalsze informacje, aby móc ocenić te środki - zakomunikowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta. 

- W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE - stwierdziła. Podobnej treści oświadczenie przekazała wcześniej radiu RMF FM Miriam Garcia Ferrer, rzeczniczka Komisji Europejskiej. 

 

Zakazy importu zboża z Ukrainy w Polsce i na Węgrzech

W sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zakłada ono, że do 30 czerwca br. jest zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj. - W związku z pojawiającymi się pytaniami, zakaz ma charakter pełny, łącznie z zakazem tranzytu przez Polskę. Kwestia tranzytu będzie przedmiotem dyskusji ze stroną ukraińską na temat zbudowania szczelnego systemu i gwarancji wyłącznie przejazdu produktów przez Polskę - doprecyzował Buda. 


Po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny - poinformował w sobotę węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy. 

Według doniesień Polsatu News, Ursula von der Leyen rozmawiała o czasowym zakazie tranzytu i wwozu zboża z Mateuszem Morawieckim i jego ukraińskim odpowiednikiem, Denisem Szmyhalem.  


Fot. Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen/KPRM

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj144 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka