Papież Franciszek (L), Jan Paweł II (R) / źródło: PAP/EPA
Papież Franciszek (L), Jan Paweł II (R) / źródło: PAP/EPA

Kolejne oskarżenia pod adresem Jana Pawła II. Franciszek zabrał głos

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Papież Franciszek odniósł się do oskarżeń brata poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi, według których z zaginięciem kobiety powiązany miał być Jan Paweł II. Pietro Orlandi oskarżył też polskiego papieża o molestowanie nieletnich.

Zaginięcie Emanueli Orlandi

Emanuela Orlandi zaginęła w tajemniczych okolicznościach 22 czerwca 1983 roku, w drodze powrotnej ze szkoły muzycznej do domu. Do dziś nie wiadomo, co się z nią stało. Zdarzenie to wywołało wiele podejrzeń, które łączono m.in. z zamachem na Jana Pawła II dwa lata wcześniej na Placu św. Piotra. 


Jan Paweł II powiązany z zaginięciem nastolatki?

Jej brat, Pietro Orlandi, po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w tej sprawie, w programie DiMartedi na antenie włoskiej telewizji LA7 przedstawił nagranie, na którym słychać rozmowę dziennikarza Alessandro Ambrosiniego z włoskim przestępcą powiązanym z grupą Banda della Magliana, która według wielu teorii miała być powiązana z zaginięciem 15-letniej wówczas Orlandi.

W przedstawionym przez brata kobiety nagraniu słychać, jak mężczyzna wspomina o Janie Pawle II, którego oskarżył o molestowanie nieletnich.

— Wojtyła (...) też brał ich razem do łóżka, brał ich, nie wiem gdzie, wewnątrz Watykanu. Kiedy to stało się problemem, sekretarz stanu postanowił interweniować — mówi mężczyzna na nagraniu. Pietro Orlandi podkreśla, że Karolowi Wojtyle przedstawione zostały poważne zarzuty.

 — Nie mam dowodów, ale na tę sytuację składa się wiele elementów. Kiedy mi mówią, że Wojtyła wychodził czasem wieczorem z dwoma polskimi prałatami i na pewno nie szedł błogosławić domów, mam pewne wątpliwości — mówił podczas wywiadu we włoskiej telewizji. Dodał, że "jest przekonany, że Jan Paweł II, Ratzinger i papież Franciszek są świadomi tego, co się stało”.

Franciszek broni Jana Pawła II

Do tej sprawy odniósł się w niedzielę papież Franciszek.

— Mając pewność, że wyrażam odczucia wiernych z całego świata, kieruję wdzięczną myśl ku pamięci świętego Jana Pawła II, który w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów — powiedział. W ten sposób odniósł się do sugestii brata Emanueli Orlandi.

Papież Franciszek wspomniał o wojnie na Ukrainie

W niedzielę Franciszek, zwracając się do wiernych na zakończenie modlitwy Regina Coeli zwrócił się do wiernych ze Wschodu, którzy obchodzą dziś Wielkanoc.

— Najdrożsi, niech zmartwychwstały Pan będzie z Wami i niech napełni Was Duchem Świętym. Dobrej Wielkanocy dla was wszystkich — podkreślił. Nawiązał przy tym do wojny na Ukrainie.

— Niestety, w uderzającej sprzeczności z wielkanocnym przesłaniem wojny trwają i dalej sieją śmierć w przerażających formach. Bolejmy nad tym okrucieństwem i módlmy się za jego ofiary prosząc Boga o to, aby świat nie musiał więcej przeżywać przerażenia straszną śmiercią z rąk człowieka, ale by żył w zdumieniu dla życia, które on daje i odnawia swoją łaską — oświadczył Franciszek.

RB

(na zdjęciu: papież Franciszek (L), Jan Paweł II (R) / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo