(Słowacja wstrzymuje import zboża z Ukrainy. Fot. Pixabay)
(Słowacja wstrzymuje import zboża z Ukrainy. Fot. Pixabay)

Nie tylko Polska i Węgry. Kolejny kraj wstrzymuje import zboża z Ukrainy

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Po Polsce i Węgrach na wstrzymanie importu ukraińskiego zboża zdecydowała się Słowacja. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wyczerpało już wszystkie prawne możliwości kontroli napływu zboża z Ukrainy przy jednoczesnym zachowaniu tzw. korytarzy solidarności.

Słowacja wstrzymuje import zboża z Ukrainy 

Nie podano, jak długo będzie obowiązywać zakaz importu. Szczegóły mają być znane po zakończeniu prac międzyresortowej grupy, którą powołał premier Eduard Heger oraz po specjalnie zwołanym na godzinę 14 w poniedziałek posiedzeniu rządu.

"Ponieważ wyczerpaliśmy już nasze możliwości w zakresie ochrony naszego rynku rolnego przed cenami dumpingowymi, potrzebujemy pomocy ze strony innych resortów” - przekazał słowacki minister rolnictwa Samuel Vlczan.


Zakaz sprzedaży i przetwarzania zapasów ukraińskiego zboża

Resort rolnictwa zaznaczył także, że słowaccy rolnicy nie mogą konkurować z importem taniego ukraińskiego zboża i mogą mieć problemy z dalszym funkcjonowaniem.

W ubiegłym tygodniu Słowacja zakazała sprzedaży i przetwarzania już zgromadzonych zapasów ukraińskiego zboża i wprowadziła obowiązek kontroli posiadanych zapasów ziarna i produktów z nich powstających. Decyzję podjęto po tym, gdy testy potwierdziły obecność pozostałości pestycydów w partii importowanego ukraińskiego zboża.


Polska i Węgry blokują import zboża z Ukrainy 

15 kwietnia 2023 r. weszło w Polsce w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

W sobotę minister rolnictwa Węgier poinformował, że po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny. Ograniczenie na Węgrzech ma potrwać do 30 czerwca br.

– Wspólne działania na szczeblu UE są konieczne, aby rozwiązać problem importu zboża z Ukrainy – komentował w poniedziałek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet”.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka