(Nowa lista leków refundowanych. Fot. Pixabay.pl)
(Nowa lista leków refundowanych. Fot. Pixabay.pl)

Nowa lista leków refundowanych. Jest dobra i zła wiadomość

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Od 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Wiadomość dobra jest taka, że do ponad 300 preparatów pacjenci dopłacą mniej, nawet o 680 zł, a zła taka, że do ponad 300 innych specyfików dopłacą więcej, nawet o 2100 zł za opakowanie.

Lista leków refundowanych 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych refundowanych od 1 maja 2023 r. Wykaz obejmuje 553 pozycje i zwiera m.in. leki stosowane w astmie, przeciwnowotworowe, kortykosteroidy, przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybiczne, stosowane w chorobach psychicznych i hormony płciowe. Są wśród nich odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, nowe dawki i opakowania leków już obecnych w wykazie refundacyjnym, leki z importu równoległego oraz nowe substancje. Znalazły się preparaty dostępne w aptekach, w tym z programu 75+ i dla kobiet w ciąży oraz refundowane w programach lekowych i chemioterapii. Lista produktów, dla których refundacja nie będzie kontynuowana, obejmuje 26 pozycji.

Dopłaty ponoszone przez pacjentów zmniejszą się w przypadku 325 leków. Największy spadek dotyczy leku zawierającego octreotidum. Jest on stosowany w leczeniu akromegalii oraz zapobieganiu powikłaniom po operacjach trzustki. W przypadku dawki 30 mg obniżka dopłaty wynosi 683,05 zł, chory będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni 4,57 zł. Jeśli będzie stosował dawkę 20 mg to dopłata spada o 455,35 zł i chory pacjent musi wyłożyć 11,44 zł. W przypadku 10 mg obniżka wyniesie 227,67 zł, a pacjent dopłaci 13,57 zł. Innym specyfikiem przy zakupie, którego pacjenci poczują ulgę, jest preparat do kontrolowanej stymulacji jajników stosowany u kobiet poddanych technikom wspomaganego rozrodu zawierający jako substancję czynną folitropinum delta. Wysokość dopłaty ponoszonej przez pacjenta spadnie o 58,16 zł, chory dopłaci teraz 288,77 zł.


Pacjenci zapłacą więcej 

Niestety w przypadku 306 pozycji pacjenci będą musieli zapłacić więcej. Dla 12 preparatów podwyżka wyniesie ponad 10 zł. Najbardziej dopłata rośnie w przypadku leku zawierającego icatibantum. Stosuje się go w objawowym leczeniu zagrażających życiu ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego, tzw. HAE (ang. hereditary angioedema; HAE). W tym przypadku kwota dopłaty wzrasta z 3,2 zł do aż 2167,75 zł. Więcej dopłacimy również za preparat z wyciągami alergenowymi roztoczy kurzu domowego, tutaj suma jaką musi dołożyć chory wzrasta z 33,6 zł do 486,30 zł. Kolejny na liście specyfików z najwyższymi wzrostami dopłat jest preparat o przedłużonym uwalnianiu zawierający oxycodoni hydrochloridum 40 mg + naloxoni hydrochloridum 20 mg. To lek, który stosuje się w przypadku bólu występującego w przebiegu chorób nowotworowych. Do tej pory pacjenci nie dopłacali do tego preparatu, ani złotówki, teraz będę musieli wyłożyć 37,42 zł.

W sumie dodano 120 leków bądź nowych wskazań, a 80 leków lub nowych wskazań znajdujących się na poprzedniej liście usunięto. 

Leki refundowane tylko w wybranych aptekach 

Lista leków objętych refundacją aktualizowana jest co dwa miesiące. To umożliwia bieżące wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych, czyli odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą taniej kupić leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego a także wyroby medyczne. Warto pamiętać, że refundowane produkty można kupić tylko w tych aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szczegóły na Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2023 r. - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Tomasz Wypych 

(Nowa lista leków refundowanych. Fot. Pixabay.pl)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości