Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Olaf Scholz w rocznicę kapitulacji Niemiec. Jego słowa rozgniewały Polaków

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 148
8 maja 1945 roku aktem kapitulacji Niemiec zakończyła się II wojna światowa w Europie. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz w rocznicę tego wydarzenia napisał na Twitterze, jak postrzega to wydarzenie. W Polsce wpis kanclerza Niemiec wzbudził spore emocje.

Olaf Scholz: Niemcy wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu


8 maja 1945 roku aktem kapitulacji Niemiec zakończyła się II wojna światowa w Europie. Niemiecki kanclerz w rocznicę tego wydarzenia napisał na Twitterze, że „78 lat temu Niemcy i świat zostały wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu”. „Zawsze będziemy za to wdzięczni. 8 maja przypomina, że demokratyczne państwo nie jest oczywistością. Powinniśmy je chronić i bronić - każdego dnia” - dodał Scholz.


Polacy krytykują wpis kanclerza Niemiec

Wpis kanclerza Niemiec spotkał się z dużą krytyką w Polsce. "Świat został wyzwolony od niemieckiej zbrodni i agresji. Niemieckiej" - odpowiedział administrator profilu Historia.org.pl.

"Kanclerz Scholz w kuriozalny sposób próbuje zrzucić z Niemców odpowiedzialność za horror II Wojny Światowej. Niemcy od 78 lat nie rozliczyli swoich zbrodni, nie wypłacili Polsce odszkodowania za mordy i zniszczenie. Nie narodowi socjaliści, nie faszyści, nie hitlerowcy, ale Niemcy" - podkreślił  wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sobolewski: Niemiecka buta i bezczelność

Krytycznych uwag nie szczędził również sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

– Wpis Olafa Scholza pokazuje niemiecką butę i bezczelność; kanclerz Niemiec znany jest ze swojego frywolnego języka, ale tym razem oczekiwałbym, aby te słowa zostały przez niego zdementowane i żeby przeprosił - mówił.

– To tylko pokazuje niemiecką butę i bezczelność, bo rozumiem że Niemcy były okupowane przez kosmitów i zostały nagle wyzwolone od tych kosmitów. Przypomnę, że w Niemczech ustrój, który się ukształtował w 1933 roku, kształtował się demokratycznie. To Niemcy wybrali na swojego lidera, partię rządzącą, niemiecką partię narodowo-socjalistyczną i Hitlera jako dyktatora – zauważył Sobolewski.

– Słowa, które wypowiada w tej chwili kanclerz Scholz są obrazą dla wszystkich ofiar II wojny światowej, Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej, zostali zamordowani przez tych właśnie ponoć wyzwolonych Niemców – dodał polityk PiS.

Sobolewski zwrócił ponadto uwagę, że „ostatnie 9,10 lat, to wspieranie przez Niemcy faszystowskiej Rosji poprzez finansowanie np. gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2”.

– (…) Oczekiwałbym, aby te słowa zostały przez niego zdementowane i przeprosił za to – oświadczył Sobolewski.


KW

Źródło zdjęcia: Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka