Wałerij Załużny. Fot. President/gov.ua / CC BY 4.0
Wałerij Załużny. Fot. President/gov.ua / CC BY 4.0

Cenny skalp Rosji? Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy przepadł bez śladu

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny zdecydował, że nie weźmie udziału w posiedzeniu NATO ze względu na trudną sytuację na froncie wojny z Rosją. Dlaczego? W rosyjskojęzycznym internecie huczy od pogłosek, że głównodowodzący ukraiński sił zginął w rosyjskim ataku rakietowym. Strona ukraińska twierdzi, że to plotki.

Rosjanie: Wałerij Załużny nie żyje

W czwartek na Telegramie, głównym rosyjskojęzycznym social medium, bardzo duże zamieszanie wywołał wpis wojsko-analitycznej grupy Rybar. Na kanale Rybar na Telegramie pojawiła się informacja, że 7 i 8 maja siły rosyjskie przeprowadzały ataki na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy. W ostrzale zginąć miał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.


Załużnego nie było na ważnej telekonferencji NATO

Za wiarygodnością tej informacji ma przemawiać to, że Załużny odmówił udziału w środowej wideokonferencji z szefami sztabów generalnych NATO. Trudno odmówić wagi temu wydarzeniu - spotkaniu przewodniczył przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

W naradzie wzięli udział również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) generał Christopher Cavoli oraz generał Philippe Lavigne, naczelny dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (SACT). Polskę reprezentował szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

„Otrzymałem list od naczelnego dowódcy ukraińskiej armii, naszego kolegi generała Wałerija Załużnego. (Przekazał), że jego udział, nawet przez łącze wideo, jest niemożliwy z uwagi na złożoną sytuację operacyjną w związku z odpieraniem rosyjskiej agresji” - wyjaśnił Bauer, cytowany przez agencję Ukrinform.


Generał Syrski nie żyje?

Analitycy wojskowi z grupy Rybar przekonują, że ukraiński punkt dowodzenia znajdował się niedaleko znanego krateru w Pawłogradzie. Danił Bezsonow, wiceminister informacji samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej twierdził z kolei, że w trakcie ataku zginąć miał dowódca Wojsk Lądowych generał Ołeksand Syrski.


"Rosjanie celowo rozpowszechniają plotki"

„Rosjanie celowo rozpowszechniają plotki, aby wpłynąć na dowództwo wojskowe Ukrainy i podnieść morale okupacyjnej armii” - odpowiada na pogłoski o śmierci ważnych ukraińskich wojskowych Hanna Malyar, wiceminister obrony Ukrainy.

„Zwykle takie wiadomości mają kilka celów: wpływ psychologiczny na samego człowieka, demoralizacja ukraińskich wojsk, krótkotrwały szum na ten temat w celu podniesienia morale własnych żołnierzy” - podała Malyar.

KW

Źródło zdjęcia: Wałerij Załużny. Fot. President/gov.ua / CC BY 4.0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka