Jan Paweł II. Fot. PAP
Jan Paweł II. Fot. PAP

Gigantyczna liczba skarg na TVN po filmie „Franciszkańska 3”. Co grozi stacji

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
25 tys. osób złożyło skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie filmu dokumentalnego „Franciszkańska 3” o Karolu Wojtyle, późniejszym papieżu Janie Pawle II. Akcję wysyłania skarg organizował między innymi Zespół Wspierania Radia Maryja. "Gazeta Wyborcza" docieka jakie konsekwencje grożą telewizyjnej stacji z ulicy Wiertniczej w Warszawie.

"Franciszkańska 3" o Janie Pawle II

Reporter TVN24 Marcin Gutowski w swoim dokumencie "Franciszkańska 3" mówił o przypadkach krycia księży pedofilów w czasach, kiedy archidiecezją krakowską kierował abp Karol Wojtyła. Reportaż wyemitowano 6 marca tego roku. Materiał błyskawicznie wzbudził potężne kontrowersje zarówno wśród opinii publicznej, dziennikarzy i polityków.

Skargi na film Gutowskiego. Ile ich wpłynęło, ile osób podpisało

Radio Maryja szybko zaczęło akcję ze skargami do KRRiT na dokument Gutowskiego. Na stronach internetowych RM zamieszczono instrukcję, jak przekazać list do Rady. Razem z treścią przykładowej skargi. Do składania skarg zachęca słuchaczy toruńskiej rozgłośni m.in. prof. Janusz Kawecki, były członek KRRiT. 

Według informacji „Gazety Wyborczej” samych skarg było 5876. Tyle że podpisało się pod nimi 25 238 osób z całej Polski.

„Mamy nadzieję, że stosowna kara nie ominie nadawcy” 

„Mamy nadzieję, że stosowna kara nie ominie nadawcy” - czytamy w komunikacie Zespołu Wspierania Radia Maryja. Zespół mówi o konieczności obrony autorytetu św. Jana Pawła II „przed manipulacjami i kłamstwami coraz częściej upowszechnianymi w wielu mediach w Polsce”. Według zespołu w reportażu „Franciszkańska 3” TVN24 „za pomocą kłamstwa i manipulacji starano się zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II i ks. kardynała Adama S. Sapiehy”.


Świrski wszczął postępowanie

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, w połowie marca „wszczął postępowanie wyjaśniające z urzędu i wezwał spółkę TVN do niezwłocznego przesłania wyemitowanego materiału". Emisja dokumentu „Franciszkańska 3” mogła stanowić naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 Ustawy o radiofonii i telewizji. Dlaczego? Gdyż „audycje lub inne przekazy nie mogą m.in. propagować działań sprzecznych z prawem i z polską racją stanu oraz powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”. 

"Franciszkańska 3". Co grozi TVN?

Jak może skończyć się postępowanie skargowe? Prawo zakłada m.in. nałożenie kary lub wezwanie do zaniechania emisji materiału. – Stronie przysługują wszelkie środki odwoławcze przewidziane w prawie – wyjaśnia Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.  

Czy stacji TVN grozi utrata koncesji? „W historii KRRiT nie było nigdy przypadku odebrania koncesji w wyniku skarg, które do nas wpłynęły” - podaje „Wyborcza”, powołują się na anonimową urzędniczkę KRRiT.

KW

Źródło zdjęcia: Jan Paweł II. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura