Agencja Bloomberga komentuje poruszenie wokół reportażu Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. PAP)
Agencja Bloomberga komentuje poruszenie wokół reportażu Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II. (fot. PAP)

"Papieska kampania". Światowe media komentują zamieszanie w Polsce po reportażu TVN

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Zagraniczne media zwróciły uwagę na poruszenie w Polsce po wyemitowanym na antenie TVN materiału Marcina Gutowskiego na temat Jana Pawła II i tuszowaniu przez niego pedofilii w czasach, gdy był on metropolitą krakowskim. Bloomberg nazywa tę sytuację "papieską kampanią".

Bloomberg o aferze wokół reportażu Gutowskiego

Bloomberg, że Jan Paweł II przez lata cieszył się ogromnym szacunkiem w Polsce, m.in. przez jego zasługi i działania na rzecz demokracji w naszym kraju. Agencja podkreśla, że obecnie postać polskiego papieża stwarza głębokie podziały wśród społeczeństwa, co wykorzystywane jest przez polityków.

Zdaniem Bloomberga rząd broni papieża, a opozycja z kolei zarzuca mu wykorzystywanie wizerunku Jana Pawła II w walce o głosy podczas wybór parlamentarnych. Agencja wskazuje również, że sprawa ta ma również kontekst biznesowo-propagandowy.

— Papieżowi Janowi Pawłowi II przypisuje się pomoc w obaleniu komunizmu w jego rodzinnej Polsce, a następnie zjednoczenie kraju na rzecz demokracji. Prawie dwie dekady po swojej śmierci, zmarły papież został ponownie postawiony w centrum polskiej polityki przed wyborami, które odbędą się w tym roku — czytamy.

Bloomberg przypomina o nagonce na TVN

— Dokument został wyemitowany na antenie niezależnego nadawcy TVN, którego właścicielem jest nowojorski Warner Bros Discovery Inc. Telewizja stała się celem kontrowersyjnej polskiej ustawy medialnej z 2021 r. – później zawetowanej przez prezydenta – która zmusiłaby inwestora do zmniejszenia udziałów w spółce — pisze Bloomberg.

Agencja w swojej publikacji poinformowała również o wezwaniu w tej sprawie przez MSZ ambasadora USA Marka Brzezińskiego.

— TVN był jednym z nielicznych głosów krytycznych wobec Prawa i Sprawiedliwości, kronikując przypadki korupcji i krytykując dążenia partii pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego do konsolidacji władzy poprzez erozję wymiaru sprawiedliwości i zacieśnianie kontroli nad mediami — napisano w publikacji Bloomberga.

"Papieska kampania"

Agencja zauważa, że działania PiS (określone w publikacji jako "papieska kampania") dodatkowo podbijane są przez TVP, którą – według krytyków – "rząd zamienił w tubę propagandy". Zwrócono również uwagę na to, że wspomniani krytycy są zdania, iż sprawa ta ma odwrócić uwagę od samobójczej śmierci syna posłanki PO Magdaleny Filiks.

TVN stawia zarzut: Jan Paweł II tuszował pedofilię 

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na ten temat wypowiedział się również Lech Wałęsa. Były prezydent Polski uważa, że PiS wykorzystuje każdy moment, aby kłócić społeczeństwo, a Jan Vincent Rostowski sugerował, że cała sprawa jest rosyjską prowokacją, która działa na korzyść rządzących.

Uchwała ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II

W związku z materiałem TVN Sejm przyjął w zeszły czwartek uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II.

— Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii — głosi dokument.

Z kolei Telewizja Polska podjęła decyzję, że będzie emitować homilie św. Jana Pawła II codziennie w najlepszym czasie antenowym - tuż po "Wiadomościach".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura