W Białorusi powstaje nowa partia polityczna, Biała Ruś. (fot. Flickr)
W Białorusi powstaje nowa partia polityczna, Biała Ruś. (fot. Flickr)

Łukaszenka próbuje zabezpieczyć tyły? Nowy polityczny projekt na Białorusi

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Na Białorusi powstaje nowa partia o nazwie "Biała Ruś". Podstawą działania ugrupowania ma być "ideologia stabilności, stałego rozwoju i postępu" — podaje Biełsat. — Jestem przekonany, że partia Biała Ruś stanie się tą siłą polityczną, w której władza znajdzie oparcie — mówił wiceszef władz obwodowych z Mohylewa, Walery Małaszka.

Nowa partia na Białorusi

Na sobotnim zjeździe założycielskim obecnych było około tysiąca delegatów, spośród których większość to przedstawiciele władzy. Jednym z nich był m.in. szef władz obwodowych z Mohylewa, Walery Małaszka. Polityk podczas wydarzenia podkreślał, że podstawą działalności nowej partii jest "ideologia stabilności, stałego rozwoju i postępu".

— Jestem przekonany, że partia Biała Ruś stanie się tą siłą polityczną, w której władza znajdzie oparcie — przekonywał z mównicy.

Jak podaje Biełsat, entuzjastycznie na słowa Małaszki zareagowała obecna na sali obecna przewodnicząca Izby Reprezentantów, Natalla Kaczanawa.

"Naszym sztandarem czyny Alaksandra Łukaszenki"

Na przewodniczącego partii wybrano Aleha Ramanau. Wcześniej kierował on stowarzyszeniem społecznym, które funkcjonowało pod tą samą nazwą – Biała Ruś. Biełsat informuje, że do rady politycznej włączono czołowego telewizyjnego propagandystę Ryhora Azaronka.

— Naszym sztandarem jest życie, idee, słowa i przede wszystkim czyny białoruskiego przywódcy – Alaksandra Łukaszenki. To nie jest partia władzy, ale partia nieuchronnego, błyskotliwego białoruskiego zwycięstwa. Nasze dzieło jest słuszne, wróg zostanie pokonany, zwycięstwo będzie nasze — mówił Azaronak. Swoją wypowiedzią nawiązał do stalinowskiej retoryki z czasów II wojny światowej.

Azaronek znany jest z wielu propagandystycznych wypowiedzi, w tym m. in. na temat Polski. Na wieść o tym, że zamknięta zostaje część przejść granicznych groził, że "rakiety Iskander sprawią, że przejścia przestaną istnieć".


Porozumienie z Jedną Rosją?

W wydarzeniu udział wziął również ambasador Rosji na Białorusi i były prezes partii Jedna Rosja – Borus Gryzłow. Jak wskazuje Biełsat, rosyjskie media informowały juz, że w nadchodzącą wiosnę ugrupowanie to zawrze porozumienie o współpracy ze swoim białoruskim odpowiednikiem. Nowo utworzona partia ma również zostać zaproszona do "dużej organizacji międzypartynej".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka