Uczestnicy najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wskazali, jaki ich zdaniem będzie najważniejszy temat podczas kampanii wyborczej. (fot. gov.pl, Pixabay)
Uczestnicy najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wskazali, jaki ich zdaniem będzie najważniejszy temat podczas kampanii wyborczej. (fot. gov.pl, Pixabay)

Polacy wiedzą, czego chcą od polityków. Wymowny sondaż w roku wyborczym

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Uczestnicy najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" zapytani zostali o najważniejsze tematy podczas kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu. Najwięcej ankietowanych wskazało na inflację i stan gospodarki.

Nadchodzą wybory parlamentarne

Jesienią tego roku odbędą się wybory parlamentarne. Najnowsze sondaże wskazują, że największym poparciem respondentów cieszy się PiS. Z wyników badań wynika jednak, że partia rządząca nie uzyska bezwzględnej większości w Sejmie.

Najważniejsze tematy kampanii wyborczej

Uczestnicy sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" zostali zapytani o to, co ich zdaniem będzie głównym tematem kampanii wyborczej. Najwięcej – 47,4 proc. respondentów wskazało na inflację i stan gospodarki. Według 13,5 proc. ankietowanych będzie to wojna na Ukrainie.

10,5 proc. ankietowanych twierdzi, że najważniejszym tematem poruszanym podczas kampanii wyborczej będą stosunki Polski z Unią Europejską.

Na co jeszcze wskazali respondenci?

Na czwartym miejscu pod względem ilości głosów znalazł się stan demokracji w Polsce. Na ten temat wskazało 8,8 proc. respondentów. 3,7 proc. ankietowanych jest zdania, że najważniejszym tematem podczas kampanii wyborczej będą problemy systemu ochrony zdrowia. 2 proc. badanych wskazało na politykę zagraniczną, zaś 1,2 proc. – na problemy systemu oświaty.

4,6 proc. respondentów wskazało na "inny temat". Z kolei. 8,3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Komentarz SW Research

— Ponad połowa (55 proc.) osób w wieku do 24 lat oraz podobny odsetek respondentów (56 proc.) z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto sądzi, że najważniejszym tematem w czasie kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu będzie inflacja i stan gospodarki. Takiego samego zdania jest co drugi badany (48 proc.) posiadający wykształcenie średnie. Jeden na dwóch respondentów (53 proc.) z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców sądzi, że dominującym tematem w czasie kampanii wyborczej będzie inflacja i stan gospodarki — powiedziała senior project manager w SW Research Justyna Sobczak, komentując wyniki sondażu.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka