Zdaniem Romana Giertycha "aferę" wokół reportażu Gutowskiego zorganizował PiS w porozumieniu z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. (fot. YouTube)
Zdaniem Romana Giertycha "aferę" wokół reportażu Gutowskiego zorganizował PiS w porozumieniu z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. (fot. YouTube)

Kto stoi za reportażem o Janie Pawle II? Zaskakująca teza Giertycha w rozmowie z Lisem

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Roman Giertych w rozmowie z Tomaszem Lisem w programie "1 na 1" przedstawił swoją teorię na temat powstania reportażu Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3", mówiącego o tuszowaniu pedofilii przez kardynała Karola Wojtyłę. Zdaniem mecenasa "całą tę aferę zorganizował PiS w porozumieniu z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim". — Nie mam żadnej wątpliwości, że PiS był na to przygotowany — stwierdził Giertych.

Giertych: "Jędraszewski i PiS zorganizowali całą tę aferę"

Roman Giertych dyskutował z Tomaszem Lisem na temat reportażu TVN i ataków na Jana Pawła II. W pewnym momencie mecenas przedstawił swoją teorię, w której stwierdził, że to arcybiskup Marek Jędraszewski "w porozumieniu z PiS-em zorganizował tę aferę".

— Czyli pana zdaniem film TVN jest prowokacją, a Jędraszewski działał na zlecenie PiS? — pytał Tomasz Lis w programie "1 na 1". — Czyli pan sugeruje, że PiS zorganizował atak na Jana Pawła II, żeby chwilę później wziąć go w obronę? — dodał.

W odpowiedzi Giertych powiedział, że "nie wie, czy to prowokacja", jednakowoż określił obecne działania PiS jako "groteskowa obrona (dobrego imienia Jana Pawła II – red.)".

– To, co robi PiS, nie jest obroną, tylko to jest próba przylepienia się do okrętu. Jak przylepiło się g**** do okrętu i mówi, że płyniemy — mówił adwokat.

PiS był przygotowany na reportaż TVN?

W pewnym momencie Tomasz Lis stwierdził, że opisywane przez Giertycha działania "mogą być skuteczne".

— Oczywiście, że tak — odparł adwokat. — Dlatego to robią. I jest oczywiste, że dla nich to było korzystne. A ten zarobił, kto zyskał. Nie mam żadnej wątpliwości, że PiS był na to przygotowany. Reportaż się pojawia i od razu wjeżdża uchwała, wjeżdża wezwanie do ambasadora USA. Mają cały szereg rozpisanych rzeczy, które do dzisiaj... codziennie coś robią — mówił Roman Giertych. 

"PiS chce zaczerpnąć świeżego, medialnego powietrza"

Giertych wskazał, że jego zdaniem "ta sprawa została użyta nie do walki z pedofilią, tylko została użyta przez PiS do tego, aby na parę dni zaczerpnąć świeżego, medialnego powietrza”, na co Tomasz Lis odparł, że "to może być kilka miesięcy".

— Bo PiS ma bardzo dobre agencje, wydaje miliony pieniędzy na najlepszych specjalistów, którzy badają, szukają tematów, pod które PiS mógłby się podczepić. Jestem przekonany, że mechanizm tego był taki: najpierw agencje zbadały temat Jana Pawła II, który jest jednak autorytetem dla większości Polaków, i szukały możliwości podczepienia — wyjaśniał Roman Giertych. 

Rozmowa z Tomaszem Lisem w ramach programu "1 na 1" dostępna jest do obejrzenia na oficjalnym kanale dziennikarza w serwisie YouTube. Omawiany fragment dyskusji zaczyna się w okolicach szóstej minuty, ósmej sekundy materiału.


TVN stawia zarzut: Jan Paweł II tuszował pedofilię 

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na ten temat wypowiedział się również Lech Wałęsa. Były prezydent Polski uważa, że PiS wykorzystuje każdy moment, aby kłócić społeczeństwo, a Jan Vincent Rostowski sugerował, że cała sprawa jest rosyjską prowokacją, która działa na korzyść rządzących.

Uchwała ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II

W związku z materiałem TVN Sejm przyjął w zeszły czwartek uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II.

— Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii — głosi dokument.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj144 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo