"Franciszkańska 3" - reakcja polityków PO to wyczekać gorący moment.
"Franciszkańska 3" - reakcja polityków PO to wyczekać gorący moment.

Tak PO reaguje na film o Janie Pawle II. "Jakoś przetrwaliśmy, PiS chciało nas zabić"

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
— PiS chciało nas tym zabić, ale im się nie udało — powiedział w rozmowie z Onetem anonimowo jeden z polityków Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do kwestii Jana Pawła II i reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3".

"PiS chciało nas tym zabić, ale im się nie udało"

— Jakoś przetrwaliśmy tydzień z tematem Jana Pawła II. PiS chciało nas tym zabić, ale im się nie udało — powiedział Onetowi jeden z ważnych polityków PO. — Ale musimy przyspieszyć, bo od wielu tygodni i nasze, i ich notowania stoją. A to nie jest dobry sygnał — dodał.

W weekend liderzy Platformy Obywatelskiej spotkają się z mieszkańcami Śląska. W piątek Donald Tusk złoży wizytę w Bytomiu. Portal przypomina również, że kilka miesięcy temu na stronę opozycji przeszło kilkoro śląskich radnych sejmikowych PiS, a wśród nich jest marszałek województwa Jakub Chełstowski.

PO unika tematu Jana Pawła II?

PO ogólnie unika tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę w czasach, gdy pełnił on funkcję krakowskiego metropolity, który opisano w reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego. Materiał ten został wyemitowany na TVN24.

W odpowiedzi na zarzuty w stronę polskiego papieża, z inicjatywy PiS w Sejmie podjęta została uchwała w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Wówczas 125 spośród 126 polityków opozycji Koalicji Obywatelskiej nie wzięło udziału w głosowaniu, co nie umknęło uwadze wyborców, którzy wyrażali swoje pretensje wobec największej partii opozycyjnej. Partia rządząca planuje złożyć projekt podobnej uchwały w Senacie, gdzie większość ma opozycja.  

Opozycja zajęta innymi tematami

Nie wiadomo, jaką decyzję KO podejmie w Senacie, ponieważ obecnie ugrupowanie - w deklaracjach - zajęte jest innymi sprawami, jak np. tematem propozycji kredytu hipotecznego z zerowym oprocentowaniem.

— Robiliśmy ostatnio badania na temat naszej propozycji kredytu hipotecznego z zerowym oprocentowaniem. Wyniki były bardzo zadowalające. Ludzie o wiele lepiej oceniają nasz projekt niż rządową ustawę o kredycie dwuprocentowym. Chcemy iść mocno w ten temat — powiedział portalowi polityk z KO. Zapowiedział jednocześnie, że wkrótce ugrupowanie ma przedstawić kolejne propozycje.

TVN stawia zarzut: Jan Paweł II tuszował pedofilię 

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na ten temat wypowiedział się również Lech Wałęsa. Były prezydent Polski uważa, że PiS wykorzystuje każdy moment, aby kłócić społeczeństwo, a Jan Vincent Rostowski sugerował, że cała sprawa jest rosyjską prowokacją, która działa na korzyść rządzących.  


RBKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka