fot. Danuta Matloch/MKiDN
fot. Danuta Matloch/MKiDN

Nowa wystawa w Muzeum Narodowym. "Ponad 120 nowych dzieł"

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Od 11 maja w warszawskim Muzeum Narodowym trwa nowa wystawa czasowa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022". W tym okresie, do zbioru MNW trafiły dzieła Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego, a także 14 grafik Marca Chagalla.

Łącznie, w ciągu ostatnich 6 lat zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie powiększyły się o 120 dzieł, na które w dotacjach celowych i programom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono 30 milionów złotych. 

Mark Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022" to okazja dla pasjonatów sztuki, aby podejrzeć proces rozbudowywania muzealnych kolekcji. Dzieła, które można oglądać podczas otwartej wystawy to nie tylko obrazy czy grafiki, ale również fotografie czy obiekty sztuki użytkowej. Wśród nich zobaczymy kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy osiemnastego wieku, meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramikę z Chodzieży i Ćmielowa. 


–Do polskich zbiorów powracają wielkie nazwiska. Symbolem dzisiejszej wystawy jest z pewnością Marc Chagall, ale zakupione zostały także obrazy Bilińskiej i wyposażenie pracowni artystycznej tej wielkiej malarki, która powróciła na należne jej miejsce właśnie dzięki działaniom Muzeum Narodowego w Warszawie – mówił podczas inauguracji wicepremier Piotr Gliński.


Kolekcja 14 grafik Marca Chagalla, została zakupiona w 2021 roku, dotąd tylko 2 polskie muzea posiadały łącznie 7 prac Chagalla. Prace awangardowego artysty kupione przez MNW pochodzą z późnego, powojennego okresu twórczości, kiedy Chagall wplatał do swoich grafik motywy religijne. Na pracach w warszawskim Muzeum Narodowym można zobaczyć między innymi Jezusa, wiszącego na wieży Eiffla czy Maryję z siedmioma palcami u dłoni. 

Rozbudowa zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

–W trudnych czasach kultura w Polsce nie jest zapomniana. Cieszę się, że Muzeum Narodowe w Warszawie - prestiżowa i niezwykle ważna instytucja kultury – prowadzi tak prężną działalność i stale powiększa swoje zasoby, dbając o systematyczny rozwój wszystkich kolekcji (...) – mówił Piotr Gliński.


Znaczną część zakupów ostatnich lat stanowią prace polskich artystek i artystów współczesnych, Muzeum Narodowe w Warszawie rozbudowywało również kolekcję Muzeum Plakatu. Wśród nabytków znajdują się prace m.in. Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej. W ramach wystawy "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022" zobaczyć można również dwie malowane kwatery z wizerunkami świętych, autorstwa florenckiego artysty Cosima Rossellego, czy szesnastowieczny rysunek Dręczenie św. Antoniego związany z Martinem Schongauerem.

Bilety w cenie 40 zł można kupić za pośrednictwem strony MNW oraz w kasie mizeum. Wystawa zakończy się 27 sierpnia 2023 roku.

Mecenasami muzeum są PKN Orlen i PGE Polska Grupa Energetyczna, partnerem strategicznym – Totalizator Sportowy, a partnerami Totalizator Sportowy i PKP Intercity.

MM

Fot: Od 11 maja w warszawskim Muzeum Narodowym trwa nowa wystawa czasowa "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022" fot. Danuta Matloch/MKiDN
Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura