(ING ostrzega klientów banku. Fot. Pixabay)
(ING ostrzega klientów banku. Fot. Pixabay)

Każdy myśli, że jego to nie spotka. Duży bank ostrzega przed nową metodą oszustwa

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Oszuści co chwilę wpadają na nowy pomysł, by oszukać i wyłudzić dane oraz pieniądze. Od jakiegoś czasu głośno jest o tym, że dzwonią do klientów i podają się za infolinię. Tym razem alarmuje ING Bank Śląski, który zauważył próby takiego naciągnięcia u swoich klientów, lecz z pewną modyfikacją.

ING ostrzega przed oszustwem 

Klienci banku ING muszą się mierzyć z nową metodą oszustwa na infolinię. Bank ostrzega, że cyberprzestępcy dzwonią do osób, wykorzystując przy tym luki w sieci GSM, aby na ekranie Twojego telefonu pojawił się numer z banku. Informują oni o zaciągniętym przez Ciebie kredycie i proponują jego anulowanie. 

Po rozmowie przychodzi SMS z potwierdzeniem rezygnacji z pożyczki, a następnie "pracownik" banku proponuje dodatkowe zabezpieczenie Twoich pieniędzy. Wystarczy, że osoba oszukiwana zrobi przelew na "rachunek rezerwowy”.


ING mówi, jak ochronić się przed oszustwem 

Bank ING tłumaczy, aby przede wszystkim nie działać pod wpływem emocji, ponieważ oszuści będą próbowali wywrzeć presję czasu. Dodatkowo przypomina, że pracownicy nigdy nie proszą o instalowanie dodatkowego oprogramowania oraz podania hasła do bankowości. 

Co ważne, warto jest się upewnić, czy telefon nie był od oszusta i zadzwonić na infolinię ING samodzielnie. "Bez dobrze uargumentowanej przyczyny nie podawaj przez telefon również swojego numeru PESEL" – dodaje bank w komunikacie. 


Klienci ING w niebezpieczeństwie. Pomoże specjalny zespół

Przed tego typu oszustwami ostrzega także zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK.

Do zespołu CSIRT NASK można również przekazywać każdą podejrzaną wiadomość ze swojego telefonu. Wystarczy jedynie treść otrzymanego SMS-a wysłać na numer 799-448-084. Zostanie on sprawdzony przez analityków CERT Polska, którzy zdecydują, o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.

W 2022 roku odebraliśmy ponad 320 tys. zgłoszeń dotyczących właśnie cyberzagrożeń. To jest prawie tysiąc dziennie. Tak, ta skala jest naprawdę imponująca. To się przełożyło na ponad 116 tys. obsłużonych przez CERT incydentów. I to jest olbrzymi wzrost względem roku poprzedniego – mówiła w Salon24 Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK.

MP

(ING ostrzega klientów banku. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie