W obwodzie briańskim (zachodnia Rosji) zniszczono dwa rosyjskie śmigłowce. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV / Twitter / Max22
W obwodzie briańskim (zachodnia Rosji) zniszczono dwa rosyjskie śmigłowce. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV / Twitter / Max22

Dwa śmigłowce to nie wszystko. Straty Rosji są jeszcze większe

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W obwodzie briańskim (zachodnia Rosja) zniszczono dwa rosyjskie śmigłowce. Ukraińskie źródła podają, że miały zostać zestrzelone – pokazują materiały z sieci, które mają to dokumentować. Informacji na ten temat jest już więcej i wiele wskazuje na to, że Rosja poniosła większe straty. – Rosjanie stracili dwa myśliwce i dwa śmigłowce wojskowe, a doba jeszcze się nie skończyła – napisała późnym popołudniem na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, komentując doniesienia o zestrzeleniu w rosyjskim obwodzie briańskim helikopterów Mi-8 i samolotów Su-34 oraz Su-35.

W Rosji rozbiły się śmigłowce

Katastrofę śmigłowców potwierdziły rosyjskie media. Tyle, że mówią o awarii silnika. „Według wstępnych danych mówimy o wypadku dwóch helikopterów jednocześnie. Jeden z nich spadł w samej miejscowości Klińce” - wynika z relacji rosyjskich mediów państwowych.

Najpierw była mowa o jednym helikopterze. 


Chwilę później pojawiły się informacje o dwóch rosyjskich maszynach latających.

Rosyjskie źródła mówią też, że zniszczeniu uległy nie tyle dwa helikoptery, ale jeden helikopter i samolot wojskowy Su-34.


Sprzęt wojskowy runął na prywatny dom

„Helikopter miał rozbić się w miejscowości Klińce w obwodzie briańskim w Rosji. Przed upadkiem podobno długo krążył nad miastem, potem nastąpił wybuch, a po nim runął na dom prywatny” — podaje na Twitterze często cytowane od początku wojny źródło ukraińskie.


Kolejne źródła potwierdzają zniszczenie rosyjskiego Su-34.


Wicepremier Ukrainy: to smutny dzień dla Rosjan – stracili dwa myśliwce i dwa helikoptery

„Rosjanie są dziś bardzo zasmuceni. Można ich zrozumieć: minus dwa myśliwce i minus dwa helikoptery. A doba jeszcze się nie skończyła. I jeszcze nie otrzymaliśmy zachodnich samolotów” – przekazała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wcześniej ukraińskie media podały, że cztery maszyny spadły w obwodzie briańskim, który graniczy z obwodami sumskim i czernihowskim na Ukrainie.

„Szereg rosyjskich mediów i sieci społecznościowe informują o utracie czterech statków powietrznych w obwodzie briańskim. Wstępnie wiadomo o upadku dwóch śmigłowców Mi-8 bez uzbrojenia; załogi zginęły” – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

„Dochodzą także informacje o upadku dwóch myśliwców Su-34 i Su-35. Pilot i nawigator Su-34 zginęli, brak informacji o załodze Su-35” – podkreśliła.

Według Interfax-Ukraina wśród wersji zdarzenia rozpatrywany jest udział ukraińskiego lotnictwa w zniszczeniu śmigłowców i samolotów, działanie ukraińskich dywersantów wyposażonych w przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe bądź zestrzelenie przez rosyjskie siły obrony powietrznej.

Portal Meduza podał, że w katastrofach czterech maszyn zginęło łącznie dziewięć osób. Jest to trzyosobowa załoga Mi-8, który rozbił się w mieście Klincy, oraz trzy osoby z pokładu drugiego takiego śmigłowca, który spadł w rejonie uczenskim. We wsi Niżniaja zginęło dwóch pilotów samolotu myśliwsko-bombowego Su-34, a we wsi Surieckij Murawiej – pilot myśliwca Su-35. 

Ukraińska kontrofensywa już ruszyła?

Rosjanie coraz bardziej obawiają się ukraińskiej kontrofensywy. Jednak jak wynika z analizy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), nie jest to jeszcze planowana kontrofensywa przeciw Rosji.

Powołując się na nagrania i doniesienia rosyjskich blogerów wojskowych amerykański think tank informuje o kontratakach ukraińskich pomiędzy Bohdaniwką i Berchiwką na północny zachód od Bachmutu. Wśród blogerów pojawiły się doniesienia o kontratakach ukraińskich w kierunku miejscowości: Chromowe i Kliszczijiwka, na zachód i południowy zachód od Bachmutu. Rosjanie wyrażają obawę, że siły ukraińskie mogą próbować okrążyć w Bachmucie rosyjskich najemników z Grupy Wagnera.

Jednakże - podkreślają analitycy - przedstawiciele Ukrainy i USA oświadczyli, że armia ukraińska nie zaczęła jeszcze planowanej kontrofensywy, a wciąż prowadzi operacje obronne i przygotowawcze. Podczas gdy część rosyjskich blogerów wojskowych uznała działania sił ukraińskich pod Bachmutem za kontrofensywę, inni zapewniają, że celem tych ataków jest wywołanie paniki. "Ogółem reakcja w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej koncentruje się, jak się wydaje, na tym, by uniknąć siania paniki" - oceniają analitycy.

KW

W obwodzie briańskim (zachodnia Rosji) zniszczono dwa rosyjskie śmigłowce. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV / Twitter / Max22

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka