Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman. (fot. Facebook)
Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman. (fot. Facebook)

Sztuczna inteligencja namiesza w wyborach? Twórca ChatGPT ostrzega

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Prezes OpenAI, twórca chatbota ChatGPT Sam Altman we wtorek wystąpił przed amerykańskim Senatem. W swoim przemówieniu zaapelował do o uregulowanie kwestii sztucznej inteligencji. Wskazał, że ryzyko jej ingerencji w uczciwość wyborów powinno być "poważnym obszarem zainteresowania".

Twórca ChatGPT zeznawał przed Senatem

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, zeznawał we wtorek przed Podkomisją Sądownictwa do spraw Prywatności, Technologii i Prawa w Senacie USA na temat możliwości - i pułapek - nowej technologii. W ciągu kilku miesięcy na rynku pojawiło się kilka modeli sztucznej inteligencji.

Biznesmen podkreślił, że należy utworzyć nową agencję w celu licencjonowania firm zajmujących się sztuczną inteligencją.


Wpływ sztucznej inteligencji na gospodarkę i rynek pracy

Jak wskazuje BBC, 38-letni Altman "stał się swego rodzaju rzecznikiem rozwijającej się branży". W swoim wystąpieniu przed Senatem nie stronił od poruszania kwestii etycznych związanych ze sztuczną inteligencją i naciskał na wprowadzenie większej liczby regulacji.

Altman stwierdził, że sztuczna inteligencja w przyszłości "może być tak duża jak prasa". Przyznał jednak, że niesie ona ze sobą potencjalne zagrożenia. Przyznał także, że sztuczna inteligencja może mieć wpływ na gospodarkę. Dodał, że w przyszłości technologia AI może zastąpić niektóre miejsca pracy, prowadząc do zwolnień w niektórych branżach.

— Będzie to miało wpływ na miejsca pracy. Staramy się to jasno powiedzieć — powiedział.

Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla demokracji?

Szef OpenAI powiedział przed Senatem, że martwi się o potencjalny wpływ na demokrację i o to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do wysyłania ukierunkowanych dezinformacji podczas wyborów.

Przedstawił przy tym kilka sugestii dotyczących tego, w jaki sposób prawo USA mogłoby regulować branżę – w tym wydawać i odbierać zezwolenia firmom zajmującym się sztuczną inteligencją. Wskazał przy tym, że firmy takie jak OpenAI powinny podlegać niezależnemu audytowi.

— Myślę, że potrzebujemy zasad, wytycznych, dotyczących tego, czego się oczekuje od firmy dostarczającej model sztucznej inteligencji — powiedział Altman.

Co sądzą senatorowie?

Republikański senator Josh Hawley stwierdził, że technologia sztucznej inteligencji może być rewolucyjna. Porównał ją również do wynalezienia "bomby atomowej". Z kolei senator Demokratów Richard Blumenthal zauważył, że przyszłość zdominowana przez sztuczną inteligencję "niekoniecznie jest przyszłością, której chcemy".

— Musimy zmaksymalizować dobro nad złem. Kongres ma teraz wybór. Mieliśmy ten sam wybór, gdy mieliśmy do czynienia z mediami społecznościowymi. Nie udało nam się wykorzystać tego momentu — ostrzegł.

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji

W ostatnich miesiącach wiele firm na całym świecie pracowało nad sztuczną inteligencją. Rozwój tej technologii jest tak szybki, że wielu krytyków przestrzega przed ryzykiem przyczynienia się jej do zaostrzenia podziałów społecznych i szerzenia dezinformacji. Sam Altman podczas swojego wystąpienia w Senacie wezwał do "globalnej współpracy i wprowadzenia zachęt do przestrzegania zasad bezpieczeństwa" w zakresie sztucznej inteligencji.

Nowe funkcje Chata GPT

W marcu firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję swojego chatbota ze sztuczną inteligencją – ChatGPT-4. Nowy model potrafi reagować na obrazy, tworząc ich opisy. Ponadto jest w stanie przetwarzać osiem razy więcej słów niż jego poprzednia wersja. Twórcy ostrzegają jednak, że aplikacja "nadal bywa wadliwa i skłonna do generowania informacji niezgodnych z prawdą".

Jak wyjaśniają twórcy, nowa wersja chatbota posiada "bardziej zaawansowane umiejętności rozumowania". Aplikacja ma udzielać "bardziej poprawnych i kreatywnych" odpowiedzi na pytania użytkownika. Nowa wersja ChatGPT może m.in. wykonać działania takie jak znalezienie wolnego terminu na spotkanie, bazując na kilku różnych harmonogramach.

ChatGPT – rewolucyjny chatbot

Pierwsza wersja chatbota uruchomiona została w listopadzie 2022 roku. W ciągu zaledwie kilku dni od premiery z narzędzia skorzystało ponad milion osób, a obecnie jego popularność jest na tyle duża, że wielu użytkowników zmuszonych jest do czekania w kolejce, aby móc go użyć. 

ChatGPT potrafi m. in. odpowiadać na pytania z wielu różnych dziedzin nauki czy pisać piosenki, wiersze, teksty marketingowe, czy nawet kod źródłowy – w zależności od skomponowanego przez użytkownika zapytania. Należy jednak podkreślić, że ChatGPT nierzadko generuje odpowiedzi będące niezgodne z prawdą. Mimo to istnieją obawy o to, że w przyszłości narzędzie to może zastąpić człowieka w wykonywaniu niektórych zawodów.

RB

(na zdjęciu: dyrektor generalny OpenAI Sam Altman podczas zeznawania w amerykańskim Senacie / źródło: Facebook)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie