Posiedzenie Rady Ministrów (fot. Twitter)
Posiedzenie Rady Ministrów (fot. Twitter)

Bezpłatne autostrady. Rząd działa błyskawicznie

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W środę Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Rząd z projektem ustawy o zniesieniu opłat za autostrady

Chodzi o projekt ustawy o zmianie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, który we wtorek został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt przygotowywał resort infrastruktury. Omawiany projekt przygotowany został wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Finansów.

— Pozwala on zaprzestać poboru opłat na autostradach zarządzanych przez państwo. Następny projekt będzie dotyczył także opłat na autostradach koncesjonowanych. W Polsce autostrady nie będą płatne — wyjaśnił zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

— Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad — wskazano w projekcie.

Minister infrastruktury oznajmił, iż "ma nadzieję, że opłaty za autostrady w zarządzie GDDKiA zostaną zniesione od 1 lipca".


"Projekt podyktowany potrzebami społecznymi"

Jak dodano, wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest "podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe".

W wykazie wyjaśniono, że projektowana nowela zakłada usunięcie przepisów przewidujących obowiązek uiszczania opłaty za przejazd autostradą przez samochody osobowe i motocykle na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA, czyli poboru opłaty za przejazd autostradą przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

— Zmiany wprowadzane w pozostałych nowelizowanych ustawach stanowią konsekwencję zmian przewidzianych w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Konieczne będą przepisy przejściowe regulujące kwestie opłat za przejazd autostradą pobranych lub dochodzonych przez KAS przed wejściem w życie ustawy oraz elementów organizacyjnych związanych z systemem poboru tej opłaty przyjętych przez KAS — podkreślono w projekcie.

Darmowe autostrady. Od kiedy?

Darmowe autostrady to jeden z trzech nowych postulatów w prekampanii PiS, ogłoszonych przez Jarosława Kaczyńskiego. Niektóre odcinki państwowych dróg są w prywatnych rękach. Rząd czekają więc negocjacje z firmami.

— Jeżeli się strasznie uprą (...), czy któryś z tych koncesjonariuszy nie będzie chciał żadnej zmiany, wtedy będziemy sobie radzić z tą sytuacją — zadeklarował na antenie TVN24 poseł PiS, pełnomocnik gabinetu ws. funduszy, Marcin Horała. 

— Od 1 stycznia 2024 wszystkie państwowe autostrady w Polsce będą darmowe - zapewnił Horała. - Co do prywatnych autostrad, obowiązują umowy. Zaczniemy negocjować i rozmawiać, na jakich zasadach można te umowy zmienić — dodał. 


RB

(na zdjęciu: posiedzenie Rady Ministrów / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka