Mężczyzna przechodzący obok baneru z okazji 9 rocznicy aneksji Krymu przez Rosję / źródło: PAP/EPA/STRINGER
Mężczyzna przechodzący obok baneru z okazji 9 rocznicy aneksji Krymu przez Rosję / źródło: PAP/EPA/STRINGER

Kolejny atak dronów na Krymie. Ukraińcy używają nietypowej broni

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Ukraińcy do swoich ataków używają setek lekkich, kartonowych dronów produkcji australijskiej. Ich dostawy rozpoczeły się w lutym i marcu bieżącego roku. W czwartek nad ranem władze okupacyjne na Krymie poinformowały o odparciu kolejnego uderzenia w okolicach Sewastopola.

Atak dronów na Krymie

— Obrona powietrzna w rejonie okupowanego przez Rosjan Sewastopola, bazy Floty Czarnomorskiej na Krymie, zestrzeliła nad ranem kilka dronów — poinformował Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz miasta. Jak podkreślił za pośrednictwem Telegramu, dwa drony miały zostać zestrzelone w rejonie osiedla Kaczy. Do strącenia maszyn użyto broni ręcznej. Z kolei kilka innych dronów zestrzelono przy użyciu sprzętu do walki radioelektronicznej.

— Żadne obiekty w mieście nie zostały uszkodzone — podkreślił Razwożajew.

Z kolei stojący na czele władz okupacyjnych Krymu Siergiej Aksjonow poinformował, że w różnych częściach Półwyspu Krymskiego strącono w nocy sześć dronów. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach ataków.


Ukraina otrzymuje lekkie, kartonowe drony z Australii

Ukraina otrzymała setki lekkich kartonowych dronów z Australii, których dostawy rozpoczęły się w lutym i marcu bieżącego roku. Ich wykorzystanie w wojnie zwiększyło zainteresowanie tą konstrukcją — podał ukraiński portal mil.in.ua.

Producent dronów nie ujawnił dokładnej liczby dostarczonych Ukrainie egzemplarzy ze względów bezpieczeństwa — zastrzega portal w informacji opublikowanej w środę. Jednak w marcu bieżącego roku ten sam portal informował, powołując się na media australijskie, że armia ukraińska otrzymuje co miesiąc około 100 sztuk tych maszyn.

Kartonowy dron, który powstaje z tekturowych gotowych elementów wymagających jedynie złożenia, może przenosić ładunek o wadze od 3 do 5 kg w ciągu jednej do trzech godzin, na odległość od 40-120 km, w zależności od ciężaru.

Według informacji z marca br. armia ukraińska używała tych maszyn do dostarczania amunicji i leków na linię frontu. Możliwe było też ich zastosowanie do lotów zwiadowczych bądź zrzucania ładunków wybuchowych. Dron - poza przenoszeniem małych ładunków - może służyć np. jako przekaźnik w łączności powietrznej, albo po prostu jako przynęta. 

Zamknięcie Mostu Krymskiego

W środę Rosjanie zamknęli Most Krymski. Władze okupacyjne Krymu ogłosiły, że zamknięcia dokonano z uwagi na przeprowadzane tam ćwiczenia wojskowe. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy i nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad mostem. Rosjanie zareagowali błyskawicznie — podał Reuters.

Atak dronów na rosyjski okręt rozpoznawczy

Również w środę ukraińska agencja Unian, zanim doszło do zamknięcia Mostu Krymskiego, poinformowała, że drony na Morzu Czarnym zaatakowały rosyjski okręt rozpoznawczy Ivan Churs. Dojść do tego miało po opuszczeniu przez statek cieśniny Bosfor. O incydencie mieli poinformować centralę sami żołnierze. Wstępne doniesienia na rosyjskich Telegramach sugerują, że dronowy atak został odparty, a Iwan Churs pływa w całości. 

RB

(na zdjęciu: mężczyzna przechodzący obok baneru z okazji 9 rocznicy aneksji Krymu przez Rosję / źródło: PAP/EPA/STRINGER)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka