Po 1945 roku Puyi był więźniem radzieckim. Fot. Domena Publiczna
Po 1945 roku Puyi był więźniem radzieckim. Fot. Domena Publiczna

Zegarek ostatniego cesarza Chin. Sprzedany za gigantyczną kwotę

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Zegarek firmy Patek należący w przeszłości do ostatniego cesarza chińskiej dynastii Qing, Aisin-Gioro Puyi, został sprzedany na aukcji za 6,2 mln USD - poinformował portal Al-Dżazira.

Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany na aukcji za 6,2 mln dolarów

Londyński dom aukcyjny Phillips przekazał, że nabywcą modelu Reference 96 Quantieme Lune jest azjatycki kolekcjoner mieszkający w Hongkongu, który brał udział w aukcji telefonicznie. Model ten został wyprodukowany w bardzo małej liczbie egzemplarzy. Ostatni cesarz podarował go swojemu rosyjskiemu tłumaczowi, gdy był więziony w Związku Radzieckim (w latach 1045-1950 - red.). Obecnie znane są na świecie trzy egzemplarze tego typu czasomierza.


Cena zegarka przekroczyła zakładane szacunki 

Cena zegarka przekroczyła zakładane szacunki - oczekiwano, że zostanie sprzedany za ok. 3 mln USD. Thomas Perazzi, szef działu zegarków w domu aukcyjnym Phillips powiedział, że był to najdrożej sprzedany cesarski zegarek w historii. Wcześniej zegarek, który należał do ostatniego cesarza Etiopii, Hajle Syllasje I (również firmy Patek) został sprzedany w 2017 roku za 2,9 mln dolarów. Natomiast zegarek marki Rolex, który należał do ostatniego cesarza Wietnamu, Bao Dai, sprzedano - również w 2017 roku - za 5 mln USD.

Kim był Aisin-Gioro Puyi

Urodzony w 1906 roku Puyi był ostatnim cesarzem chińskiej dynastii Qing, który rozpoczął panowanie w wieku dwóch lat i został zmuszony do abdykacji w 1912 roku. Od 1934 roku cesarz marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więzień – najpierw radziecki, a potem chiński. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista. 

Puyi jest w Polsce znany dzięki autobiograficznej książce "Byłem ostatnim cesarzem Chin" i filmowi fabularnemu "Ostatni cesarz" (1987 rok) w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

KW

Po 1945 roku Puyi był więźniem radzieckim. Fot. Domena Publiczna

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura