Iwona Wieczorek (L), Iwona Kinda-Wieczorek (Ś) / źródło: PAP, Twitter)
Iwona Wieczorek (L), Iwona Kinda-Wieczorek (Ś) / źródło: PAP, Twitter)

Matka Iwony Wieczorek zdradza nowe fakty. Wspomina szokujące słowa policjantów

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Matka Iwony Wieczorek zdradza nowe informacje w sprawie zaginięcia jej córki. W filmie o jej córce, który wyprodukował nowy portal Vodylla.pl kobieta wyjawiła, co usłyszała od policjantów, po tym jak chciała zgłosić zaginięcie 19-latki.

Zaginięcie Iwony Wieczorek

12 lat temu cała Polska żyła sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek. Jest ona jedną z najgłośniejszych i najbardziej tajemniczych tego typu spraw w ostatnich latach. W nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku 19-latka wyszła z imprezy, która odbywała się w sopockim klubie. Kobieta odłączyła się od znajomych, by wrócić do domu pieszo. Iwona Wieczorek nigdy jednak do niego nie dotarła. Ostatni raz kamera monitoringu zarejestrowała ją przy wejściu nr 63 na plażę w gdańskim Jelitkowie. Z tego miejsca 19-latka do domu miała do przejścia około 2 km. Trasa obejmowała m. in. tereny leśno-parkowe. Tam też urwał się ślad po dziewczynie.

Obecnie sprawa ta prowadzona jest w tzw. Archiwum X, które działa w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. W grudniu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ogłosił, że w sprawie nastąpił "wielki przełom". Zatrzymano dwie osoby w związku ze sprawą. Jedną z nich był Paweł P., który imprezował z zaginioną w noc jej zniknięcia. Z kolei w styczniu o sprawie znów zrobiło się głośno w związku z nagłą śmiercią Patryka Kalskiego, który miał udzielić wywiadu na temat okoliczności zaginięcia Iwony Wieczorek. 


Matka Iwony Wieczorek zdradza nowe fakty

Matka zaginionej, Iwona Kinda-Wieczorek w najnowszym filmie dokumentalnym na temat jej córki, wyprodukowanym przez nowy portal Vodylla.pl wraca do wydarzeń sprzeda lat. Kobieta zdradziła, co usłyszała od funkcjonariuszy, gdy przyszła zgłosić zaginięcie córki.

— Przerażenie mnie ogarnia, jak można powiedzieć matce: "A, zabalowała, jest na jakiejś domówce, pochlała się, na pewno wróci". Taką usłyszałam odpowiedź: "mam wrócić za dwa, trzy dni. Że wytrzeźwieje, to wróci do domu" — matka Iwony Wieczorek. Dodała, że w pierwszych dniach poszukiwań nie zauważyła jakichkolwiek działań ze strony policji.

— Tak naprawdę policja zajęła się sprawą osiem dni po zaginięciu Iwony. Przez to wiele śladów ginie. Świadkowie nie pamiętają czy gdzieś wyjeżdżają — mówi w filmie Janusz Szostak, nieżyjący już dziennikarz śledczy. Szostak przez wiele lat zajmował się sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek.

"Od rana jej szukają i nigdzie jej nie na"

Kobieta w dokumencie powiedziała również, że gdy zauważyła, że 17 lipca 2010 roku córki nie ma w domu, była pewna, że nocowała u koleżanki i nie przeczuwała, że stało się coś złego. Zaniepokoiła się, gdy zadzwonił do niej jeden z kolegów Iwony Wieczorek, mówiąc, że jej znajomi "od rana jej szukają".

— Przeraziły mnie słowa, jak powiedział jeden z chłopaków: "Od rana jej szukamy i nigdzie jej nie ma". To dla mnie był taki paraliż, poczułam wtedy coś takiego: "jak to, jak to?!" I takie zastanowienie nad tym: "jak to jej szukają?, "kto szuka?", "czy ja szukam swojej koleżanki rano, jak jestem z nią na imprezie - w ogóle o tym nie myślę". Co się stało, dlaczego jej szukacie? No bo jej nie ma — wspomina matka Iwony Wieczorek.

— Ja nie miałam tego w zwyczaju, żebym dzwoniła do moich znajomych i pytała, czy dotarli. Dla mnie to było bardzo dziwne. Do dzisiejszego dnia nie mogę tego zrozumieć. Iwona często wychodziła, to był ten czas osiemnastek, to nigdy czegoś takiego nie było, żeby ktoś dzwonił do domu i pytał, czy Iwona dotarła do domu. Po prostu zawsze docierała i nikomu do głowy nie przyszło, że mogłaby nie dotrzeć. A tu troska, co się stało z Iwoną i wszyscy jej szukają od samego rana... Dziwna sprawa — dodała.

RB

(na zdjęciu: Iwona Wieczorek (L), Iwona Kinda-Wieczorek (Ś) / źródło: PAP, Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo