Roger Waters, przebrany za oficera SS podczas koncertu w Berlinie / źródło: Twitter
Roger Waters, przebrany za oficera SS podczas koncertu w Berlinie / źródło: Twitter

Roger Waters występuje w stroju SS-mana. Surowa reakcja Izraela

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Dawny członek zespołu Pink Floyd, Roger Waters, koncertuje obecnie w Europie. Ogromne poruszenie wśród publiczności wywołał jego występ w Berlinie. Artysta wystąpił w przebraniu przypominającym strój oficera SS. To nie jedyne kontrowersyjne zachowania jakich dopuścił się muzyk podczas swoich koncertów.

Kontrowersje na koncercie Rogera Watersa

Na samym początku koncertu w Berlinie, publiczności wyświetlono na telebimach specjalny komunikat.

— Sąd we Frankfurcie orzekł, że nie jestem antysemitą. Żeby było jasne, potępiam antysemityzm w pełni — napisano. Chodzi o kwietniowy wyrok niemieckiego sadu, który uznał, że ani miasto, ani kraj związkowy Hesja nie mają prawa odwołać koncertu Watersa we Frankfurcie.

Należy przypomnieć, że Roger Waters wielokrotnie spotykał się z krytyką za antysemickie wypowiedzi. Niedawno deklarował również, że stoi po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą. W jednym z wywiadów w zeszłym roku stwierdził zaś, że "Ukraińcy chcą go zabić". W lutym muzyk, na zaproszenie Rosji, wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ

Z kolei w jednym z wywiadów dla niemieckich mediów stwierdził, że "Polacy źle rozumieją wojnę na Ukrainie"

— Ludzie w Polsce są podatni na zachodnią propagandę. Chciałabym im powiedzieć: Jesteście braćmi i siostrami, nakłońcie swoje rządy do zaprzestania wojny, abyśmy mogli zatrzymać się na chwilę i pomyśleć: O co chodzi w tej wojnie? Chodzi o to, by bogaci w krajach zachodnich byli bogatsi, a biedni wszędzie biedniejsi — mówił.


Roger Waters w stroju SS-mana

W mediach społecznościowych użytkownicy udostępnili zdjęcia i nagrania z berlińskiego koncertu Rogera Watersa. Widać na nich, jak muzyk, ubrany w płaszcz przypominający strój SS-mana udaje, że strzela do publiczności z atrapy przypominającej niemiecki pistolet maszynowy, używany podczas II wojny światowej przez Wehrmacht. Podczas występu, na telebimach wyświetlane były także imiona i nazwiska ofiar różnych ataków, m.in. zamordowana podczas Holokaustu Anne Frank, zabity przez amerykańskiego policjanta w 2020 r. George Floyd czy Shireen Abu Akleh, która w 2022 roku zginęła podczas nalotu Izraela na obóz uchodźców z Palestyny. Nad publicznością wisiała także nadmuchana świnia, z wyświetlonymi na niej różnymi symbolami (m.in. gwiazda Dawida, czy transparenty ze skrzyżowanymi młotami).

Izrael reaguje na zachowanie byłego muzyka Pink Floyd

Do zachowania Watersa odniosło się izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

— Dzień dobry wszystkim, oprócz Rogera Watersa, który spędził wieczór w Berlinie, bezczeszcząc pamięć Anny Frank i 6 mln Żydów zamordowanych w Holokauście — napisano na Twitterze.

Na temat zachowania Rogera Watersa wypowiedział się również ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor.

— Roger Waters uważa, że ​​nie potrzebujemy żadnej edukacji, ale korepetycje by mu się przydały. Każdy, kto maluje gwiazdę Dawida na świni i strzela do niej, to antysemita — powiedział, cytowany przez "Deutsche Welle". Ambasador odniósł się w ten sposób do popularnej piosenki Pink Floyd "Another Brick in the Wall".

Policja wkracza do akcji

Z kolei portal StopAntisemitism poinformował za pośrednictwem Twittera, że "berlińska policja wszczęła dochodzenie w sprawie Rogera Watersa, po tym jak w trakcie koncertu przebrał się za nazistowskiego oficera SS trzymającego broń i oczerniał morderstwo Anne Frank".


Odwołany koncert Rogera Watersa w Krakowie

Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 roku w Krakowie odbyć miał się koncert Rogera Watersa. Wydarzenie jednak nie odbyło się, ze względu na bojkot w stronę muzyka w sieci oraz wśród mieszkańców Krakowa. Muzyk Pink Floyd deklarował wówczas, że on sam nie chciał odwołania wydarzenia, a sytuacja, do której doszło to "drakońskie cenzurowanie jego pracy".

Waters sądził ponadto, że z powodu listów napisanych do zachodnich, rosyjskich i ukraińskich władz naraził się polskiemu rządowi, który w konsekwencji naciskał na odwołanie występu artysty.

RB

(na zdjęciu: Roger Waters, przebrany za oficera SS podczas koncertu w Berlinie / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura