Andrzej Poczobut / źródło: Związek Polaków na Białorusi
Andrzej Poczobut / źródło: Związek Polaków na Białorusi

Wyrok w sprawie Poczobuta. Jest odpowiedź polskiego rządu

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta. Tym samym utrzymany w mocy został wyrok sądu niższej instancji skazujący polsko-białoruskiego dziennikarza na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok uprawomocnił się.

Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta

O odrzuceniu apelacji powiadomiły w komunikacie służby prasowe Sądu Najwyższego.

— Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona — powiadomiono w komunikacie sądu. Tym samym, jak wskazano, wyrok uprawomocnił się. Rozprawa apelacyjna odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Andrzej Poczobut nie uczestniczył w niej.Reakcja polskiego MSWiA

Do sprawy odniósł się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

— W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi — napisał na Twitterze.

Sprawa Andrzeja Poczobuta

49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Według białoruskiego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”.  

RB

(na zdjęciu: Andrzej Poczobut / źródło: Związek Polaków na Białorusi)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka