Rada Polityki Pieniężnej już wie. Decyzja ws. stóp procentowych

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy procentowe bez zmian. To już dziesiąty miesiąc z rzędu, w którym nie są one podnoszone.

Komunikat NBP

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej; stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej - przekazano w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP.  

  


"Nie ma zaskoczeń", "czas na obniżkę stóp"

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wywołała zaskoczenia wśród ekonomistów. - Jest decyzja RPP. Bez zaskoczeń. Stopy bez zmian - podkreślił zespół mBank. 

- Już dziewiąte posiedzenie z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75%. Ostatni cykl zacieśniania był najszybszy i najsilniejszy w historii. Teraz stopy pozostają na szczycie dłużej niż w przeszłości - przypominają eksperci PKO BP. 

- Stopy procentowe bez zmian. Czekamy na komunikat i na jutrzejszą konferencję prasową prezesa Glapińskiego, ale nie oczekujemy istotnych zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. RPP zmierza w stronę obniżek stóp, ale nie będzie chciała oficjalnie ich zapowiadać już teraz - prognozuje Pekao S.A. 

 


- RPP nie zmieniła stóp procentowych. Stopa procentowa wynosi 6,75% – podobnie co w większości krajów regionu. Gospodarki zachodnie kontynuują cykl zacieśniania. W maju stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i strefie euro wzrosły o 0,25 pkt. proc. - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. 

- Rynek kredytów zaczyna stopniowo odbijać. W kwietniu banki udzieliły kredyty mieszkaniowe na 3 mld złotych. To o miliard złotych więcej niż na początku roku, jednak wciąż znacznie mniej niż średnio w poprzednich latach - dodaje instytut.  


Fot. ilustracyjna/Pixabay

Czytaj: 

GWUdostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka