(Prezes PKN Orlen na konferencji w Puławach. Fot. Twitter/@DanielObajtek)
(Prezes PKN Orlen na konferencji w Puławach. Fot. Twitter/@DanielObajtek)

Obajtek pojechał do Puław. Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Grupa Azoty Puławy walczy z kryzysem. Na ratunek chce im wyjść PKN Orlen, który ma zamiar przejąć firmę. Na specjalną konferencję do Puław udał się nawet prezes państwowej spółki Daniel Obajtek.

Negocjacje między PKN Orlen a Grupą Azoty Puławy 

Podpisaliśmy list intencyjny rozpoczynający etap badań dot. akwizycji Grupy Azoty Puławy - poinformował we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że "6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy GA Puławy, PKN ORLEN S.A. i Grupą Azoty S.A. w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN ORLEN S.A". "Transakcja" GA Puławy poprzedzonej badaniem due diligence" - podano.


Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji - podano.

Obajtek: Mamy doświadczenie w przejmowaniu firm

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Przypomniał, że Orlen przejął w ten sposób Anwil, który był firmą "praktycznie bankrutującą". "Dziś firma Anwil bardzo dobrze funkcjonuje" - mówił.

– Planujemy tę fuzję przeprowadzić na zasadzie spokoju społecznego i dialogu. Zależy nam na utrzymaniu kompetencji, rozwoju tej firmy. Mamy środki finansowe, mamy zdecydowanie większe możliwości, żeby stabilizować sytuację, jeśli chodzi o nawozy – wyjaśnił Obajtek. 

Problemy w Grupie Azoty Puławy 

Przypomnijmy, że Zakłady Azotowe Puławy S.A. przeżywają kryzys. Jakiś czas temu po raz pierwszy w 50-letniej historii Zakładów została na długi okres zatrzymana produkcja dwóch kluczowych instalacji: melaminy i kaprolaktamu. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku strata netto całej grupy przekroczyła 555 mln zł.

Sytuację puławskich Azotów komplikuje dodatkowo fakt, że cała grupa jest mocno zadłużona. Na koniec marca jej zadłużenie wniosło przeszło 7,98 mld

Daniel Obajtek podkreślił, że duże problemy finansowe mają producenci nawozów na całym świecie. Spowodowane jest to efektem kryzysu energetycznego oraz wysokimi cenami gazu. Do tego dochodzi fakt, że na mocy porozumień stambulskich Rosja może handlować swoimi nawozami.

Grupa Azoty Puławy należy do Grupy Azoty. Produkuje nawozy azotowe, melaminę, oraz inne chemikalia np. wodór. 


MP

(Prezes PKN Orlen na konferencji w Puławach. Fot. Twitter/@DanielObajtek)

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka