Borys Budka był gościem Bogdana Rymanowskiego, fot. Radio ZET
Borys Budka był gościem Bogdana Rymanowskiego, fot. Radio ZET

Borys Budka i Hymn Polski. Zaciął się przed mikrofonem i się zaczęło

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Politycy Zjednoczonej Prawicy bezlitośnie drwią z Borysa Budki. Podczas rozmowy w Radiu ZET Bogdan Rymanowski poprosił szefa klubu KO o zacytowanie czwartej zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Budka zaczął się jąkać.

Borys Budka i "Mazurek Dąbrowskiego"

- Czy Pan poseł mógłby zacytować czwartą zwrotkę polskiego Hymnu - zapytał Rymanowski. Budka westchnął: - Oczywiście. - Bardzo proszę - wtrącił dziennikarz. - O Basi - zaczął poseł. - Już... - westchnął ponownie z niepewnym uśmiechem. - Ojciec zapłakany... Przepraszam, ale to jest znowu coś, co jest trudne dla mnie. Przypomina mi się jak panowie ministrowie rządu zaatakowali ludzi, którzy tak pięknie odśpiewali hymn na placu Zamkowym. Zaintonowałem dwa pierwsze słowa, po czym ten tłum zaśpiewał dwie pierwsze zwrotki polskiego hymnu – mówił w odpowiedzi Budka.


Śpiewali czy nie śpiewali na Placu Zamkowym?

Chodziło o sytuację z 4 czerwca podczas manifestacji na Placu Zamkowym. Borys Budka apelował wtedy do odśpiewania hymnu. W niektórych mediach przedstawiono tę sytuację w taki sposób, że tłum nie podchwycił apelu szefa klubu KO. Tę wersję udostępnił m.in. minister Paweł Jabłoński.


Ale okazało się, że jednak hymn został odśpiewany.

Budka udowadnia, że jednak zna polski hymn

Budka powiedział, że politycy PiS posłużyli się "skrajną manipulacją" sugerując, że zwolennicy Tuska nie znają hymnu. Następnie polityk przytoczył dwie ostatnie zwrotki hymnu.

– Jak Czarniecki do Poznania po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania wrócim się przez morze. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany. Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany – zacytował.

Następnie polityk stwierdził, że jego dzisiejsza wypowiedź również zostanie zmanipulowana przez PiS w celu wykazania, że rzekomo nie zna hymnu.

Rzeczywiście w sieci pojawił się natychmiast fragment, kiedy Borys Budka się zacina na czwartej zwrotce i udostępniają go politycy prawicy.


Rymanowski zadał też Borysowi Budce kilka pytań w konwencji "krótkiej piłki". - Kamiński i Wąsik powinni siedzieć? – pyta dziennikarz. - Powinni odpowiedzieć przed sądem. Sąd powinien wydać wyrok – odpowiada polityk. - Warszawa nocą bez alkoholu?
- Decyzja radnych. Nie wtrącam się w to. Dla mnie nie byłoby problemu. - Po niedzielnym marszu mogę powiedzieć: dopadniemy PiS? - Tak – ocenia polityk. - PO to armia pod wodzą generała Tuska? - Tak. Mamy najlepszego z możliwych liderów. Wałęsa szkodzi PO? - Nie – powiedział Gość Radia ZET.

ja

(Zdjęcie: Borys Budka był gościem Bogdana Rymanowskiego, fot. Radio ZET)

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka