(Rurociąg amoniaku. Fot. Screen z Twittera)
(Rurociąg amoniaku. Fot. Screen z Twittera)

Rosjanie już nie kalkulują. Ostrzeliwują ważny obiekt

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
We wtorek Rosja zniszczyła tamę w Nowej Kachowce. To był dopiero początek. W nocy z wtorku na środę siły rosyjskie zaczęły ostrzeliwać rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim. Obiekt ma kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego.

Rosjanie ostrzeliwują rurociąg amoniaku 

Władze obwodu charkowskiego poinformowały, że Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim. "Nie odnotowano wycieku po ostrzale, który uderzył w rurociąg w pobliżu wsi Masiutówka i nocnego ostrzału w pobliżu wsi Zapadne" – powiedział gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. 

"Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi” – napisał Syniehubow w mediach społecznościowych. 


Obiekt o kluczowym znaczeniu 

Rurociąg amoniaku może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego. 

Jak podaje Reuters, przedłużenie w przyszłym miesiącu inicjatywy Black Sea Grain, umowy zawartej w lipcu 2022 r. w celu pomocy w walce z globalnym kryzysem żywnościowym, może zależeć od ponownego otwarcia rurociągu. 

Rurociąg amoniaku, najdłuższy na świecie, rozciąga się na długości około 2470 kilometrów, od rosyjskiego Togliatti nad Wołgą do trzech portów nad Morzem Czarnym. Został zamknięty od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Zniszczenie zapory na Dnieprze 

W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojska wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Pod wodą znalazło się ponad 20 miejscowości po obu stronach rzeki, trwa ewakuacja cywilów. W ocenie władz w Kijowie najeźdźcy próbowali w ten sposób powstrzymać ukraińską kontrofensywę w obwodzie chersońskim.


Zniszczenie tamy spowodowało tak znaczące uszkodzenia całej hydroelektrowni, że - według strony ukraińskiej - obiekt nie nadaje się już do odbudowy. Zapora tworzyła dotychczas Zbiornik Kachowski na Dnieprze, rozciągający się na długość około 240 km. Woda z tego akwenu spłynęła we wtorek w dół rzeki, zalewając niewielkie miejscowości w zachodniej, kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego, a także najniżej położoną część miasta Chersoń. Pod wodą znalazły się też miasta w okupowanej przez Rosję wschodniej części Chersońszczyzny, m.in. Nowa Kachowka i Oleszki.


Lokalne ukraińskie władze informują, że dotąd nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych. Według szacunków Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) z godzin popołudniowych, ewakuowano ponad 1,3 tys. osób z zachodniego brzegu Dniepru. Podtopionych jest tam 13 miejscowości i niemal 300 domów.

MP

(Rurociąg amoniaku. Fot. Screen z Twittera)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka