(Atak na pizzerię w Kramatorsku. Fot. EPA/National police of Ukraine)
(Atak na pizzerię w Kramatorsku. Fot. EPA/National police of Ukraine)

Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku. Służby zatrzymały podejrzanego

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
We wtorek doszło do ataku rakietowego na pizzerię w Kramatorsku. W wyniku eksplozji zginęło 10 osób, a ponad 60 zostało rannych. Wśród ofiar są również dzieci. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w środę zatrzymała podejrzanego o atak. Okazał się nim agent Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie łamią wszelkie prawa 

We wtorek o godz. 19.50 czasu lokalnego (18.50 czasu polskiego) na popularną pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trafiła rakieta S-300. W wyniku eksplozji śmierć poniosło 10 osób, a 61 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych i rannych są dzieci. Władze oświatowe podały, że śmierć poniosły dwie 14-letnie bliźniaczki. Zginęła także 17-letnia dziewczyna. Obrażenia odniosło m.in. ośmiomiesięczne niemowlę, którego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.Miejsce wybrane nie bez powodu 

BBC podała, że w ataku rannych zostało trzech obywateli Kolumbii, w tym pisarz i dziennikarz Hector Abad. Kolumbijczycy odnieśli lekkie obrażenia, w stanie ciężkim jest natomiast ukraińska pisarka, która im towarzyszyła. Jej nazwiska nie podano na prośbę rodziny.

W momencie ataku pizzeria w popularnej dzielnicy sklepowej była pełna dziennikarzy, wolontariuszy i żołnierzy - podała telewizja SkyNews, powołując się na belgijskiego reportera Arnauda de Deckera. Lokal był znany w mieście - często jadali tam zagraniczni dziennikarze i delegacje. Miasto leży 40 km od linii frontu.

Służby zatrzymały podejrzanego 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w środę o zatrzymaniu mieszkańca Kramatorska, który był agentem rosyjskiego wywiadu - pomógł on naprowadzić wtorkowy atak rakietowy. 27 czerwca mężczyzna otrzymał zadanie sprawdzenia, czy wspomniana pizzeria działa i czy są w niej goście. 

Agent Federacji Rosyjskiej dokonał również potajemnego nagrania wideo obiektu i zaparkowanych w pobliżu samochodów. Następnie podejrzany przekazał nagranie do rosyjskiego wywiadu wojskowego.


Prace ratunkowo-poszukiwawcze w miejscu uderzenia wciąż trwają.

MP

(Atak na pizzerię w Kramatorsku. Fot. EPA/National police of Ukraine)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka