Andrzej Duda w Kijowie. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta RP
Andrzej Duda w Kijowie. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta RP

Nagła wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie. Wychodzą na jaw niepokojące informacje

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 322
Andrzej Duda jest w Ukrainie – ustalił Polsat News. Prezydent RP udał się do Kijowa zaraz po zakończeniu wizyty w Hadze. Spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie to główny cel obecnej podróży przywódcy polskiego państwa do Kijowa. Kancelaria Prezydenta potwierdziła wizytę.

Nagła wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie

Prezydent Andrzej Duda jest w Kijowie, gdzie udał się, żeby odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przed nadchodzącym szczytem NATO w Wilnie. Spotkanie przywódców Sojuszu odbędzie się 11-12 lipca. 

Kancelaria Prezydenta RP zamieściła na Twitterze materiał z najnowszej podróży Andrzeja Dudy.


Prezydent Andrzej Duda z wizytą Kijowie. Rozmowy z Prezydentem Zelenskym są związane z uczczeniem ukraińskiego Dnia Konstytucji, a także konsultacjami dotyczącymi obecnej sytuacji na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu za Zaporoską Elektrownię Atomową. Poruszony zostanie również temat przygotowań do lipcowego Szczytu NATO


- czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.


"Będzie to kluczowy szczyt NATO"

– Wszyscy wiemy, że będzie to kluczowy szczyt NATO, biorąc pod uwagę sytuację bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie – powiedział Duda we wtorek wieczorem podczas konferencji zaproszonych na konsultacje liderów w Hadze.

W spotkaniu  uczestniczyli też: premier Holandii Mark Rutte, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Norwegii Jonas Gahr Store, premier Belgii Alexander De Croo i premier Albanii Edi Rama.


Duda o Grupie Wagnera na Białorusi

Podczas konferencji prasowej w Hadze Andrzej Duda usłyszał pytanie, na ile niepokojący jest ruch właściciela rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w kierunku Białorusi i fakt, że Grupa Wagnera może za nim tam podążyć.

– To jedna z głównych kwestii, które jak liczę omówimy na szczycie w Wilnie, a w mojej opinii wymaga to pewnych decyzji, trudno powiedzieć, czy zapadną one podczas nadchodzącego szczytu w Wilnie, bo to dosyć trudny proces, ale liczę, że omówimy tę kwestię – powiedział Andrzej Duda.

Jak ocenił prezydent Polski: "Grupa Wagnera na Białorusi, obecność Prigożyna na Białorusi to bardzo poważny i niepokojący problem".

– Musimy podjąć pewne decyzje, bardzo silne decyzje; wymaga to według mnie bardzo twardej odpowiedzi NATO – stwierdził.


Piąta wizyta Dudy w Ukrainie od rozpoczęcia wojny

To piąta wizyta polskiego prezydenta w Ukrainie od rozpoczęcia wojny. Po 24 lutego 2022 r. Andrzej Duda był w Ukrainie: w kwietniu 2022 r. wraz z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska, w maju 2022 r. wygłosił orędzie przed Radą Najwyższej Ukrainy, w sierpniu 2022 r. wziął udział w obradach Platformy Krymskiej, a w styczniu 2023 r. uczestniczył w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

Dzień przed wybuchem wojny Andrzej Duda złożył wizytę w Kijowie razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda w Kijowie. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj322 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka