(Nie żyje Milan Kundera. Fot. Screen z Twittera)
(Nie żyje Milan Kundera. Fot. Screen z Twittera)

Zmarł wybitny czeski pisarz. Jego powieści znał cały świat

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W wieku 94 lat zmarł czeski pisarz Milan Kundera. Zasłynął on m.in. jako autor powieści "Nieznośna lekkość bytu". Od ponad 45 lat mieszkał we Francji i publikował jedynie w tym języku.

Nie żyje Milan Kundera 

O śmierci Kundery poinformowała agencja Reutera za publiczną czeską telewizją. Poeta urodził się w 1929 roku w Brnie. Był synem słynnego pianisty i muzykologa, rektora brneńskiej akademii muzycznej Ludvika Kundery. Ojciec uczył go gry na pianinie, a fascynacje muzyczne łatwo odnaleźć w jego twórczości literackiej.

Kundera debiutował w 1953 roku zbiorem wierszy "Człowiek rozprzestrzenia ogród", utrzymanym w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego. Później zwrócił się ku prozie.

Miejsce wśród najwybitniejszych czeskich pisarzy zapewniła mu powieść "Żart" (1967), w której rozliczał się z czechosłowackim stalinizmem i - jak wielu twierdzi - z własnymi "błędami i wypaczeniami".

Emigracja do Francji i odzyskane obywatelstwo 

Kundera od 1975 roku mieszkał we Francji i publikował wyłącznie po francusku. Osobiste doświadczenia pisarza z komunistycznym totalitaryzmem i stłumieniem w 1968 roku Praskiej Wiosny znalazły odzwierciedlenie w dwóch emigracyjnych powieściach - "Księdze śmiechu i zapomnienia" oraz "Nieznośnej lekkości bytu" (1984). Drugie z tych dzieł przyniosło Kunderze światową sławę.

W 2019 roku literatowi przywrócono czeskie obywatelstwo, odebrane mu 40 lat wcześniej przez władze komunistycznej Czechosłowacji.

MP

(Nie żyje Milan Kundera. Fot. Screen z Twittera)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura