Agnieszka Holland. Fot. PAP/Piotr Nowak
Agnieszka Holland. Fot. PAP/Piotr Nowak

Festiwal w Wenecji. Holland pokaże film o uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Dwa polskie filmy powalczą o Złotego Lwa na tegorocznym festiwalu w Wenecji. To „Zielona granica” Agnieszki Holland i „Kobieta z...” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Poza konkursem pokazany zostanie nowy film Romana Polańskiego „The Palace”. „Zielona granica” Holland to obraz filmowy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. „Kobieta z...” to historia mężczyzny, który odkrywa swoją prawdziwą kobiecą tożsamość.

„Zielona granica” Agnieszki Holland oraz „Kobieta z...” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta to dwa z 23 filmów, które powalczą w tym roku o Złotego Lwa festiwalu filmowego w Wenecji. W konkursie wezmą udział m.in. „Poor Things” Yorgosa Lanthimosa, „Ferrari” Michaela Manna, „Maestro” Bradleya Coopera, „Priscilla” Sofii Coppoli, „The Killer” Davida Finchera, „Origin” Avy DuVernay, „Io Capitano” Mattea Garrone, „El Conde” Pabla Larraina, „Godman” Luca Bessona czy „Evil Does Not Exist” Ryûsuke Hamaguchiego.

"Zielona granica" Agnieszki Holland na festiwalu w Wenecji

Scenariusz „Zielonej granicy” Agnieszki Holland powstał na kanwie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Twórcy obrazu podkreślają, że przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy. Pierwsza to perspektywa uchodźców, druga - polskich aktywistów; trzecia - strażników granicznych. „Zielona granica” to historia ludzi postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Nad scenariuszem filmu pracowali Agnieszka Holland, reżyserka Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarz Macieja Pisuk. Nad zdjęciami do filmu pracował Tomasz Naumiuk.


Holland o "Zielonej granicy": Pytania o tematy ważne

– Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi – opowiada o swoim filmie Agnieszka Holland. 

– W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej – dodaje reżyserka.


Nowy film Szumowskiej - Adam, czyli Aniela

Z kolei film „Kobieta z...” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (zapowiadany wcześniej pod tytułem "Let Me In") to opowieść o Adamie. Mężczyzna jest przykładnym mężem i ojcem, wraz z rodziną żyje w małym polskim miasteczku. Adam zaczyna czuć się coraz bardziej nieswojo w swoim ciele; odkrywa, że to nie jest jego prawdziwa tożsamość. Naprawdę Adam uznaje się za kobietę o imieniu Aniela.

W filmie Szumowskiej w głównych rolach wystąpią Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”) oraz Joanna Kulig („Zimna wojna”).

– Wiedza na poruszany przez nas w filmie temat wciąż jest niewielka. Pełna starych stereotypów. Będzie to trudny, ale ważny film, bo podejmujemy w nim delikatny temat – mówiła Szumowska w rozmowie z portalem Variety.

– Każdy pomysł musi dojrzeć. Od tamtego czasu spotkaliśmy się z wieloma transpłciowymi osobami, które opowiedziały nam łamiące serce historie i dopuściły nas do swojego życia. Razem z nimi edukowaliśmy się i my. Próbowaliśmy zrozumieć ten fenomen, który z czasem i dla nas stał się tematem osobistym. Teraz możemy w końcu wykorzystać nasze doświadczenia i opowiedzieć tę wyboistą historię miłosną. Ze wsparciem społeczności transseksualnej – mówi z kolei Michał Englert.

„The Palace” Polańskiego. Catherine Deneuve odmówiła

Poza konkursem na festiwalu w Wenecji pokazany zostanie premierowo nowy film Romana Polańskiego „The Palace”, którego akcja będzie rozgrywać się w noc sylwestrową 1999 roku w luksusowym hotelu w Szwajcarii. To opowieść o zderzających się losach zamożnych gości i zwykłych pracowników.

W filmie wystąpią m.in.: Mickey Rourke, John Cleese, Oliver Masucci, Fanny Ardant oraz Joaquim de Almeida. Propozycję udziału w filmie miała otrzymać legenda światowego kina Catherine Deneuve, ale zdecydowała się ją odrzucić. Media spekulują, że może to mieć związek z ciążącymi na Polańskim zarzutami. To z ich powodu wiele gwiazd odmawia współpracy z polskim twórcą.

80. edycja festiwalu filmowego w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września 2023.

KW

Źródło zdjęcia: Agnieszka Holland. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura