Tuż po wyroku policja znów musiała siłą usunąć gretę Thunberg z miejsca protestu. Fot. PAP/EPA/Andreas Hillergren/TT
Tuż po wyroku policja znów musiała siłą usunąć gretę Thunberg z miejsca protestu. Fot. PAP/EPA/Andreas Hillergren/TT

Greta Thunberg została skazana. I od razu znów to zrobiła

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Słynna szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została skazana przez sąd w Malmö na karę grzywny za celowe nieposłuszeństwo wobec policji. Poszło o protest w porcie naftowym w tym samym mieście.

Thunberg skazana. "Nie możemy uratować świata, przestrzegając zasad"

– Nie możemy uratować świata, przestrzegając zasad – tak skomentowała Thunberg poniedziałkowy wyrok szwedzkiego sądu. Chwilę później ruszyła ponownie zablokować terminal naftowy.


Skąd wyrok dla Grety Thunberg

Skąd wyrok? Pod koniec czerwca tego roku Greta Thunberg przyłączyła się do protestu grupy Ta Tillbaka Framtiden („Odzyskaj Przyszłość”). Blisko 20 osób blokowało wówczas dostęp do terminalu naftowego w szwedzkim Malmö.

Policja zażądała odblokowania drogi. Thunberg i trójka innych aktywistów odmówili. Funkcjonariusze wynieśli ich z miejsca protestu. Thunberg usłyszała zarzut utrudniania ruchu w mieście.

W poniedziałek sąd w Malmö wydał wyrok. Thunberg została ukarana grzywną wysokości 2500 koron. To około 975 złotych.


Słynna aktywistka klimatyczna nie zaprzeczyła, że brała udział w blokadzie. Nie przyznała się jednak do winy. Przed sądem przekazała, że protest był formą samoobrony przed zagrażającą klimatowi i przetrwaniu ludzkości branżą paliw kopalnych. Ale sąd nie uznał jej racji.

Jak relacjonuje agencja AP, po wysłuchaniu werdyktu Thunberg powiedziała dziennikarzom, że „nie możemy uratować świata, przestrzegając zasad”. Zaznaczyła, że nie zamierza się wycofać z tego rodzaju aktywizmu.

– Jeśli sąd uzna nasze działania w obronie własnej za przestępstwo, to tak właśnie jest – powiedziała mediom Irma Kjellström, rzeczniczka grupy Ta Tillbaka Framtiden. Ona również brała udział czerwcowym proteście. Zaznaczyła, że aktywiści „muszą być dokładnie tam, gdzie wyrządzana jest krzywda”.


Tuż po wyroku policja znów musiała siłą usunąć Thunberg z miejsca protestu

Szwedzkie media donoszą, że kilka godzin po ogłoszeniu wyroku Thunberg i inni aktywiści ponownie zablokowali terminal naftowy w Malmö. Policja znów musiała siłą usunąć ich z miejsca protestu.


Greta Thunberg ma dziś 20 lat. Aktywistką klimatyczną została w wieku 15 lat. Szybko stała się najpopularniejszą twarzą młodzieżowego aktywizmu klimatycznego. Młoda Szwedka zainicjowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, czyli międzynarodowy ruch uczniów i studentów przeciwko bierności polityków wobec zmiany klimatu. W tym roku była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Ma już na koncie trzy doktoraty honoris causa – przypomina „Gazeta Wyborcza”.


Thunberg wraz z siostrą oraz rodzicami artystami (matka jest śpiewaczką, ojciec aktorem) prowadzi fundację swojego imienia, na którą trafiają pieniądze z otrzymywanych przez nią nagród za działalność na rzecz klimatu.

KW

Źródło zdjęcia: Tuż po wyroku policja znów musiała siłą usunąć gretę Thunberg z miejsca protestu. Fot. PAP/EPA/Andreas Hillergren/TT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo