Greta Thunberg zostanie odznaczona tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego. (fot. Instagram)
Greta Thunberg zostanie odznaczona tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego. (fot. Instagram)

Greta Thunberg otrzyma tytuł doktora honoris causa z teologii

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
W poniedziałek Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. Wśród nich znalazła się m.in. 20-letnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która odznaczona zostanie przez Wydział Teologii.

Greta Thunberg z tytułem doktora honoris causa

— W tym roku tytułem doktora honoris causa zostanie nagrodzonych w sumie 30 wybitnych osobistości z całego świata — poinformowały władze uczelni.

Greta Thunberg odznaczona zostanie przez Wydział Teologii. Uroczystość nadania honorowego tytułu odbędzie się 9 czerwca w Helsinkach. Wtedy też odznaczenie odbierze również siedem innych osób.

Uniwersytet Helsiński odznaczy również prezydenta Finlandii

Poza szwedzką aktywistką, na liście osób, które nagrodzone zostaną tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego znalazł się również prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Polityk odznaczony zostanie przez Wydział Filozofii podczas uroczystości, która odbędzie się 26 maja.

Trzeci doktorat honorowy Grety Thunberg

Greta Thunberg już w 2019 roku została odznaczona tytułem doktora honoris causa przez belgijski uniwersytet w Mons. Jako powód przyznania tytułu podano "wkład w podnoszenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju".

Z kolei w maju 2021 roku Grecie Thunberg przyznano honorowy doktorat z prawa na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Uczelnia wyraziła uznanie dla aktywistki za "wzywanie światowych przywódców do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko zmianom klimatycznym".

Greta Thunberg podpadła niemieckiej policji

W połowie stycznia media informowały o aresztowaniu Grety Thunberg przez niemiecką policję. Funkcjonariusze poinformowali wówczas, że została zatrzymana wraz z grupą aktywistów podczas protestu przeciwko wyburzeniu wioski Luetzerath, gdzie gigant energetyczny RWE chce wznowić wydobycie węgla.

Podczas zatrzymania, Greta Thunberg została odprowadzona do radiowozu przez trzech policjantów. Na nagraniach widać jak Thunberg jest niesiona przez funkcjonariuszy. Policja poinformowała, że po sprawdzeniu tożsamości zwolniła aktywistkę.

Sprzeczka ze słynnym patoinfluencerem

Wcześniej, w pod koniec grudnia ubiegłego roku o aktywistce zrobiło się głośno po tym, jak wdała się w internetową sprzeczkę z patoinfluencerem Andrew Tatem.

Mężczyzna za pośrednictwem Twittera pochwalił się swoją kolekcją samochodów. W swoim wpisie zwrócił się do Grety Thunberg z prośbą o jej adres e-mail, aby mógł wysłać jej dokładną listę jego pojazdów wraz z danymi na temat ich emisji dwutlenku węgla. Greta Thunberg dosadnie odpowiedziała influencerowi, a jej wpis widziało ponad 300 mln użytkowników.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości