Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Kartą, gotówką czy BLIKiem? Jak Polacy płacą na wakacjach?

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Polacy na wakacjach najchętniej korzystają z kart płatniczych w takich krajach jak: Włochy, Chorwacja i Hiszpania, z kolei gotówkę z bankomatów najchętniej wypłacają w Chorwacji, Francji i we Włoszech – wynika z analizy PKO Banku Polskiego. Dane dotyczyły transakcji wykonywanych kartami płatniczymi (debetowymi i kredytowymi) największego polskiego banku w poprzednim sezonie letnim, to jest od lipca do września 2022 roku. Za co Polacy płacą kartami na wakacjach i jak bezpiecznie płacić podczas zagranicznych wyjazdów?

PKO BP: Płatności zbliżeniowe nie tak popularne na świecie jak w Europie

W poprzednim sezonie wakacyjnym klienci PKO Banku Polskiego płacili kartami w ponad 190 państwach świata, w tym w tak egzotycznych jak: Burkina Faso, Kiribati, Haiti czy Gujana Francuska. Płatności zbliżeniowe są na świecie wciąż nieco mniej popularne niż w Polsce i Europie, więc w analogicznym okresie z BLIKA zbliżeniowego klienci PKO skorzystali w 67 krajach świata. Z analizy PKO BP wynika, że Polacy najczęściej korzystali z kart debetowych i kredytowych we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Grecji, Węgrzech, Turcji i Bułgarii. Bardzo podobnie wygląda lista krajów, gdzie najczęściej płacono BLIKIEM zbliżeniowym podczas letnich wyjazdów. Natomiast gotówkę z bankomatów w trzecim kwartale 2022 roku klienci PKO BP wypłacali najchętniej w takich krajach jak: Chorwacja, Francja, Włochy, Grecja, Turcja, Hiszpania i Bułgaria.

Za co płacimy zbliżeniowo na wakacjach?

Ciekawe dane dotyczą kategorii transakcji BLIKiem zbliżeniowym, którego Polacy używają najczęściej w supermarketach i sklepach spożywczych oraz w restauracjach i kawiarniach. Z takiej formy płatności często korzystamy też na stacjach paliw. Mniejszą, ale nie małą, popularnością cieszyły się płatności w takich kategoriach jak: „komunikacja i transport”, „rozrywka i rekreacja”, „hotele i zakwaterowanie” oraz „sklepy branżowe”, do których zaliczają się na przykład sklepy odzieżowe.


Karty płatnicze – debetowe i kredytowe – pokazują wakacyjną podróżniczą aktywność ich użytkowników. Dane za ostatnie 3 lata pokazują spadek liczby transakcji spowodowany pandemią. W 2020 roku poza granicami Polski kartami płacili głównie ci klienci PKO Banku Polskiego, którzy pracowali albo mieszkali niedaleko granicy i robili zakupy w ościennych krajach. Sytuacja zaczęła wracać do normy w 2021 roku – w trzecim kwartale liczba płatności kartami w terminalach za granicą wzrosła o 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020. W trzecim kwartale kolejnego, czyli 2022 roku, ten wzrost – również w stosunku do roku 2020 - wyniósł aż 126 proc. Nieco inaczej klienci PKO BP korzystali z bankomatów – w okresie lipiec-wrzesień 2021 roku nastąpił wzrost liczby wypłat z zagranicznych bankomatów o 18 proc., porównując z analogicznym okresem pandemicznego roku 2020 i ta liczba wypłat bankomatowych utrzymała się na dokładnie takim samym poziomie również w analogicznym kwartale 2022 roku.

Jakie waluty są popularne w kantorach internetowych? Dane PKO BP

Wakacje to również wzmożony okres aktywności w kantorach internetowych – w pierwszej połowie tego roku, najpopularniejszą walutą w kantorze PKO Banku Polskiego było euro (prawie 66 proc. transakcji), następnie dolar amerykański (17 proc.) i funt brytyjski (niemal 5 proc.) w sumie te 3 główne waluty to prawie 88 proc. obrotów. Pozostałe chętnie kupowane i sprzedawane waluty to: frank szwajcarski, waluty skandynawskie oraz korona czeska i forint węgierski. Jeszcze w ubiegłym roku najpopularniejszą „kantorową” walutą wakacyjną była kuna chorwacka, którą od 1 stycznia tego roku zastąpiło euro. Natomiast w tym roku forint węgierski jest walutą szczególnie zyskującą na popularności w okresach związanych z wyjazdami jak: wakacje, ferie czy tzw. długie weekendy.

Jak i na co wydają Polacy na wakacjach. Obejrzyj rozmowę z ekspertem:PKO BP radzi, jak bezpiecznie płacić na wakacjach

Eksperci PKO Banku Polskiego przeanalizowali też dostępne metody i narzędzia płatności, które będą przydatne podczas letniego wyjazdu za granicę i radzą, na co należy uważać, płacąc lub wypłacając gotówkę z bankomatu.

Podczas podróży zagranicznych, ważne jest, aby świadomie korzystać z kart płatniczych i BLIKA zbliżeniowego. Przy płatnościach w terminalach zarówno kartą debetową lub kredytowa jak i BLIKIEM zbliżeniowym ¬– należy zawsze wybierać płatność w walucie lokalnej i odrzucać opcje przeliczenia transakcji na złotego po kursie oferowanym przez właściciela terminalu, który najczęściej jest niekorzystny dla posiadacza karty. Rozliczenie w walucie lokalnej warto też wybierać w bankomatach. W części zagranicznych bankomatów nie da się uniknąć jednak dodatkowej opłaty naliczanej przez właściciela urządzeń. Eksperci PKO BP radzą, żeby w takich przypadkach sprawdzić kilka bankomatów, ponieważ wysokość opłaty między nimi może się różnić a można też trafić na taki bankomat, który tej opłaty nie pobierze.


Najbardziej praktycznie i cenowo przydatna na letni wyjazd za granicę jest karta wielowalutowa do konta, która pozwala na płacenie bezpośrednio w najpopularniejszych walutach, bez konieczności przewalutowania. Te waluty pobierane są wówczas z podpiętych do karty kont walutowych, a te najwygodniej można zasilić w obcą walutę, kupując ją w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego, który działa 24 godziny na dobę w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO. Można też dodatkowo aktywować BLIKA zbliżeniowego, który działa na smartfonach z systemem Android i wyposażonych w moduł NFC. Płatności BLIKIEM zbliżeniowym rozliczane są w złotych, ale nie ma żadnej prowizji za przewalutowanie, a transakcje przeliczane są po atrakcyjnych kursach organizacji Mastercard. Warto też rozważyć korzystanie z kart kredytowych PKO Mastercard Platinum lub PKO Visa Infinite, które wśród innych kart kredytowych wyróżniają się brakiem opłat za przewalutowanie oraz atrakcyjnym pakietem ubezpieczeniowym dla posiadacza, oraz jego najbliższych, z którymi podróżuje.


Komentarze