źródło: Galeria Chełm
źródło: Galeria Chełm

Ulubiony sklep naszych rodaków zniknie z Polski? Spółka ogłosiła bankructwo

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Sklepy Pepco mogą w niedługim czasie zniknąć z Polski? Steinhoff International, holding posiadający 72 proc. popularnej sieci sklepów, bankrutuje. W środę na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu prawie jednomyślnie przegłosowano uchwałę o rozwiązaniu spółki.

Skandal finansowy z udziałem władz spółki

O sprawie donosi Agencja Bloomberga, która wyjaśnia, że nie było innego wyjścia od decyzji holdingu. Wszystko z powodu trwającego 5 lat skandalu księgowego, w który wmieszane były władze spółki.

Serwis finansowy donosi, że w Steinhoff International "dochodziło do oszustw księgowych na wielką skalę, a także prawdopodobnie wielu innych nadużyć". Holding z powodu skandalu narobił sobie długów, żeby ratować się przed bankructwem.


Niemiecka prokuratura interesuje się byłym szefem sklepu

Były CEO spółki Steinhoff Markus Jooste jeszcze w 2016 r. z majątkiem wycenianym na 400 mln dol. był jednym z najbogatszych mieszkańców Republiki Południowej Afryki.

Money.pl przypomina, że w 2023 r. niemieccy prokuratorzy wydali nakaz jego aresztowania, gdy nie stawił się na rozprawie wyznaczonej na kwiecień. Niemiecki wymiar sprawiedliwości zamierza rozpocząć procedurę jego ekstradycji i może prosić o pomoc Interpol.

Jooste ma też problemy w swoim kraju, ale tamtejsze władze mają problemy z procedowaniem jego sprawy. Miejscowe media okrzyknęły jego działania "największym oszustwem w historii kraju"

Sklepy Pepco w Polsce nie zagrożone

W Polsce Pepco stanowi popularną sieć tanich sklepów, których liczba wynosi ok. 1200 placówek (stan na koniec 2022 roku). Czy zamknięcie sieci sklepów w Polsce jest prawdopodobne? Na szczęście niewiele na to wskazuje.

Jak podkreślił w środowym komentarzu dla money.pl analityk Conotoxia Ltd. Grzegorz Dróżdż, droga Steinhoff International w kierunku upadłości nie powinna mieć bezpośredniego wpływu na działalność i notowania akcji Pepco.

"W przypadku rozwiązania spółki matki zazwyczaj działalność niezależnych operacyjnie spółek pozostaje nienaruszona. W niektórych sytuacjach spółki córki mogą być przeniesione do innej spółki w wyniku fuzji lub przejęcia, umożliwiając im kontynuację działalności pod nowym właścicielem" - powiedział ekspert.

MB

Źródło zdjęcia: Jeden ze sklepów sieci Pepco. Fot. Geleria Chełm

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka