fot. Twitter
fot. Twitter

Wraca wielka defilada Wojska Polskiego. Zobaczymy nowoczesny sprzęt kupiony przez MON

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 143
Po 3 latach na ulice Warszawy powróci największa otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. To niejedyna atrakcja, jaką zaplanowało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie w związku z Centralnymi Obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Silna Biało-Czerwona – pod takim hasłem będą odbywać się wydarzenia.

Największa defilada Wojska Polskiego

Defilada wyruszy 15 sierpnia o godz. 14:00 na warszawskiej Wisłostradzie.  Zobaczymy 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.  Żołnierze wszystkich  rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach.

Wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi  K2 i haubice samobieżne  K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu "WISŁA"  . Wśró d sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe  wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.  Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce. 

Podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie też można pobiec w kolejnych edycjach wyjątkowych biegów przygotowanych przez polskich żołnierzy. Tradycyjnie, klasyk „Piątka z żołnierzem” oraz bieg o wojskowym charakterze „Falcon – Żelazny bieg”.


Baw się razem z Wojskiem Polskim

W dniach od 12 do 15 sierpnia odbędzie się 70 pikników wojskowych. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć  sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia i zapoznać się z jego budową. Zaplanowano pokazy czołgów (Abrams, Leopard lub K2), KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak. Podczas pikników zobaczymy również ćwiczenia żołnierzy oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wygląda codzienny dzień służby żołnierza.

Będzie można także spróbować grochówki wojskowej z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej. W wybranych miejscach będzie można oddać krew, albo posłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Na piknikach i w punktach rekrutacyjnych obecni będą przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy w profesjonalny sposób przekażą informacje jak dołączyć do szeregów Wojska Polskiego.

Daty i lokalizacje pikników można sprawdzić pod tym adresem.

Otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego

W niedzielę 13.08 br. o godz. 13.00 nastąpi otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Uroczystość uświetni przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. Będą także inne atrakcje m.in.:

- wystawa inauguracyjna „1000 – lat chwały Oręża Polskiego” obejmująca około 3,5 tys. najcenniejszych i najbardziej spektakularnych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

- pokaz grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających polskie formacje zbrojne od początków państwa polskiego do czasów  Powstania Listopadowego,

- dioramy historyczne  obozowisk wojskowych z różnych epok.

Muzeum Wojska Polskiego będzie można zwiedzać bezpłatnie od 13 do 15 sierpnia.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj143 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo