fot. Canva
fot. Canva

Trwa szturm Polaków na banki. Idąc do placówki lepiej uzbrój się w cierpliwość

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Już dziewięć banków oferuje kredyt w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Rządowy program spowodował lawinowy wzrost zapytań o kredyty w biurach kredytowych.

Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi

Dwa lata temu, kiedy rosła inflacja i stopy procentowe, wyraźnie spadło zainteresowania usługami związanymi z kredytami hipotecznymi. Od ubiegłego roku dało się zauważyć tendencję wzrostową, ale początek lipca przyniósł prawdziwą eksplozję zainteresowania kredytami hipotecznymi.

Liczba zapytań na platformie Oferteo wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z początkiem 2021 roku – okresu, gdy niskie stopy procentowe stymulowały sprzedaż nieruchomości. Zaledwie w ciągu dwóch tygodni lipca liczba zapytań przekroczyła sumę wszystkich zapytań z całego poprzedniego roku - informuje bezprawnik.pl. 


Już dziewięć banków oferuje Bezpieczny kredyt 2 proc.

Wszystko wskazuje na to, że powodem całego zamieszania jest rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. Właśnie do listy banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy przy prowadzeniu kont i lokat mieszkaniowych w zakresie bezpiecznego kredytu 2 proc. dołączył kolejny - Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie. W ten sposób liczba banków do dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego wzrosła do dziewięciu.


Obecnie kredytu udzielają: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A., VeloBank S.A.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - warunki programu

"Bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat, a spłata kredytu odbywa się w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w wysokości co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego; w każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka