Stacja CNN jako pierwsza zobaczyła i opisała tajną broń Ukrainy używaną w wojnie z Rosją. Fot. Twitter/CNN/Canva
Stacja CNN jako pierwsza zobaczyła i opisała tajną broń Ukrainy używaną w wojnie z Rosją. Fot. Twitter/CNN/Canva

Tajna broń Ukraińców. Przewaga nad Rosjanami i ogromny zasięg

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Stacja CNN jako pierwsza zobaczyła i opisała tajną broń Ukrainy używaną w wojnie z Rosją. Sprzęt daje Ukraińcom przewagę na Morzu Czarnym – to ofensywna broń działająca na znacznych odległościach.

Tajna broń Ukraińców na Morzu Czarnym. Nowe drony

Morskie drony, używane przez Ukraińców, mogą przenosić ładunek wybuchowy ważący nawet 300 kilogramów – informują dziennikarze CNN. Sprzęt ma pięć metrów długości. Porusza się z prędkością sięgającą 80 km/godz i ma zasięg około 800 kilometrów.

Dziennikarze CNN nie ujawnili miejsca, w którym testowane są nawodne drony. Nie podali także nazwiska ich konstruktora. Wiadomo już jednak, że morskie drony bojowe, nazywane „jednym z najpilniej strzeżonych sekretów Ukrainy” mają „wąski kształt”, który „przypomina szeroki kajak i ma nieco ponad pięć metrów długości”.


Drony morskie służą Ukraińcom także do akcji ofensywnych

Ukraińscy wojskowi w rozmowie z CNN przyznali, że drony morskie służą nie tylko do obserwacji ruchów Rosjan na Morzu Czarnym i Półwyspie Krymskim. Są wykorzystywane również w działaniach ofensywnych. „Okazują się niezbędnym narzędziem w walce z Rosjanami” – podkreśla CNN. Najnowsza wersja tego sprzętu może ważyć nawet tonę.


„Ukraińskie źródła obrony potwierdziły CNN, że drony morskie brały udział w co najmniej dwóch niedawnych atakach: na Most Krymski w lipcu oraz w port w Sewastopolu na Krymie w październiku ubiegłego roku” – informuje CNN. Amerykańska stacja nie podała jednak, ile morskich dronów jest na wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych. Istotne, że te drony morskie są w całości ukraińską konstrukcją.


"Ich sprzęt pochodzi z XX wieku, nasz z XXI wieku"

Konstruktor drona, któremu zależy na anonimowości, przekazał CNN, że prace nad nową bronią rozpoczęły się już po wybuchu wojny Rosji przeciw Ukrainie. Zaznaczył, że rosyjskim siłom naprawdę trudno jest namierzyć tak mały obiekt. 

– Prędkość tych dronów przewyższa obecnie jakikolwiek statek morski w regionie Morza Czarnego – zaznaczał Ukrainiec. Jego zdaniem Rosjanie nie są zdolni skutecznie przeciwdziałać tak nowoczesnej broni. 

– Ich sprzęt pochodzi z XX wieku, nasz z XXI wieku. Dzieli nas 100 lat – podkreślił ukraiński konstruktor.

KW

Stacja CNN jako pierwsza zobaczyła i opisała tajną broń Ukrainy używaną w wojnie z Rosją. Fot. Twitter/CNN/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka