Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacją Barbie. Fot. Pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacją Barbie. Fot. Pixabay

Uwaga, hitowe aplikacje z filtrem Barbie są niebezpieczne. Oficjalny komunikat

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacją, która przerabia nasze zdjęcia w Barbie albo Kena. W sieci dostępne są dwie aplikacje, które żerują na kasowym sukcesie filmu fabularnego o słynnej amerykańskiej zabawce. W Polsce barbiemania, zbudowana na nostalgii za dzieciństwem dzisiejszych 20-40-latków także sięga zenitu.

Barbieselfie.ai i bairbie.me - zagrożenia dla naszych danych

„W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych” - podkreślił resort cyfryzacji.

„Uważaj na selfie z Barbie. Najpierw była lalka, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Później przyszedł czas na kasowy film z Margot Robbie w roli głównej. Na koniec pojawia się »barbiemania«, a internet zalewają zdjęcia, przekształcające człowieka w znaną zabawkę” - napisało w poniedziałek na Facebooku Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort przypomniał, że aplikacje z filtrami do zdjęć to nic nowego. „Były już fotki z psimi uszami czy aplikacje pozwalające »postarzyć się« o kilkadziesiąt lat. Teraz możemy jednym kliknięciem przeobrazić się w Barbie albo Kena” - zauważyło ministerstwo.


Operacja masowego zbierania danych internautów

„Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów. W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych” - zaznaczył resort.

W swoim komunikacie ministerstwo podkreśliło, że akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy aplikacji dostęp m.in. do kamery smatfona, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych, czy dokładnych danych technicznych smartfona.


Bądźmy bezpieczni w sieci

„Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane. Uważajmy na to, co klikamy i bądźmy bezpieczni w sieci” - dodało ministerstwo cyfryzacji.

KW

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacją Barbie. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie