Janusz Kowalski (P) i Robert Bąkiewicz (L). Fot. Twitter/Janusz Kowalski
Janusz Kowalski (P) i Robert Bąkiewicz (L). Fot. Twitter/Janusz Kowalski

Kaleta broni Bąkiewicza. Wypalił do Nitrasa: Odwal się gościu

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Świętowanie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez polityków skończyło się awanturą. Część opinii publicznej zbulwersowana jest zachowaniem Janusza Kowalskiego i wywiadem Roberta Bąkiewicza dla TV Republika na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Na Twitterze doszło do ostrego spięcia między Sebastianem Kaletą z Suwerennej Polski i Sławomirem Nitrasem z Koalicji Obywatelskiej.

Janusz Kowalski z powstańczą opaską

Janusza Kowalski, poseł Suwerennej Polski i sekretarz w resorcie rolnictwa pokazał wczoraj zdjęcia z warszawskiego marszu 1 sierpnia. Stoi na nim w towarzystwie mocno krytykowanego przez opozycję Roberta Bąkiewicza. Obaj mają założone powstańcze opaski z kotwicą w kształcie liter P W, czyli symbolem Powstania Warszawskiego - „Polską Walczącą”.

Wielu nie spodobał się także wpis Kowalskiego na Twitterze: „Niemcy, Niemcy to mordercy”, opatrzony z filmem z manifestacji w Warszawie z okazji 79. rocznicy wybuchu walk z okupantem.  


Wywiad Bąkiewicza dla TV Republika w Muzeum Powstania Warszawskiego

Kontrowersje wzbudził wczoraj również Robert Bąkiewicz, który w rocznicę Powstania Warszawskiego udzielił z siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego wywiadu telewizji TV Republika. 

Muzeum postanowiło zareagować osobnym komunikatem: „Oświadczamy, że Muzeum Powstania Warszawskiego nie zapraszało Roberta Bąkiewicza do Muzeum. Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani jego obecnością 1 sierpnia w naszej instytucji i nagłośnieniem przez niego tego faktu”.

Nitras o "nacjonalistycznym marszu" 1 sierpnia w Warszawie

Jeszcze dziś, dzień po 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego politycy kłócą się w najlepsze o wczorajsze wydarzenia. 

„To co zrobili wczoraj politycy PiS m.in. Kowalski, Jaki, Ozdoba jest zbeszczeszczeniem pamięci ofiar Powstania Warszawskiego. Udział w tym zdarzeniu harcerzy jest absolutnym skandalem. Odpowiedzialni powinni ponieść konsekwencje” (pisownia oryginalna) - napisał na Twitterze Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej. 


Zaznaczmy, że polityk opozycji nie jest ścisły – Janusz Kowalski, Patryk Jaki i wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba należą do Suwerennej Polski, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Dodajmy, że na wtorkowym spotkaniu mieszkańców Żyrardowa z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Sławomir Nitras wezwał do dymisji „wszystkich ministrów, takich jak minister Ozdoba, Kaleta, Kowalski, którzy brali wczoraj udział w nacjonalistycznym marszu wykrzykując nacjonalistyczne hasła”.


Kaleta: Może powinni Polacy skandować "Danke" lub "Für Deutschland"?

Na wpis Nitrasa zareagował Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Napisał krótko: „A co konkretnie zrobiłem? Jakie hasło Pana ubodło? »Cześć i chwała bohaterom«? A może główne hasło Marszu związane z żądaniem reparacji od Niemców? Może powinni Polacy skandować »Danke« lub »Für Deutschland« i dziękować Niemcom jak Pana szef?”.

KW

Źródło zdjęcia: Janusz Kowalski (P) i Robert Bąkiewicz (L). Fot. Twitter/Janusz Kowalski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka