Fot. commons.wikimedia.org
Fot. commons.wikimedia.org

Niedziela handlowa 2023. Kiedy wypada najbliższa?

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Dokładnie w 27 sierpnia będzie niedziela handlowa. Oznacza to, że wszystkie sklepy i galerie handlowe pozostaną otwarte dla klientów. Na następną niedzielę bez zakazu handlu poczekamy aż do grudnia.

Niedziela handlowa w sierpniu 

Zgodnie z prawem, zakaz handlu w Polsce nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

To oznacza, że w 2023 r. niedzielami handlowymi są te, które przypadają: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia.


Niedziela 24 grudnia będzie inna niż wszystkie, ponieważ wówczas obchodzimy Wigilię. W tej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami po godzinie 14.00 zakazane są handel i wykonywanie czynności z tym związane, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu i sprzedaży. 

Niedziele wolne od handlu 

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W ustawie przewidziano katalog 32 wyłączeń.

Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

MP

Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka