Fot. Flickr.com/Heinrich-Böll-Stiftung
Fot. Flickr.com/Heinrich-Böll-Stiftung

Soros przejmuje polskie media. "Zajmie się kwestiami czysto biznesowymi"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
Spółka Pluralis, której właścicielem jest George Soros, przejęła większościowy pakiet akcji Gremi Media - wydawcy m.in. dzienników "Rzeczpospolita" oraz "Parkiet". Miliarder jest dość kontrowersyjną osobą, a jego zagorzałymi krytykami są m.in. PiS i węgierski Fidesz.

"Rzeczpospolita" w rękach Sorosa 

"Firma KCI należąca do Grzegorza Hajdarowicza nie jest już największym akcjonariuszem Gremi Media, wydawcy m.in. +Rzeczpospolitej+ i +Parkietu+. Kontrolny pakiet akcji kupiła od niej holenderska spółka Pluralis, która pierwszy raz zainwestowała w wydawcę półtora roku temu. W komunikacie giełdowym KCI podano, że spółka w czwartek sprzedała Pluralis 240,4 tys. akcji Gremi Media z serii uprzywilejowanych co do głosu na walnym zgromadzeniu. Stanowią one 13,4 proc. kapitału i 20,4 proc. głosów na walnym. W efekcie Pluralis ma 931,7 tys. walorów Gremi Media, stanowiących 52 proc. kapitału i 57 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, wobec odpowiednio 38,6 kapitału i głosów poprzednio" - poinformował portal Wirtualnemedia.


"To oznacza, że Pluralis przejmuje kontrolę nad Gremi Media i będzie mógł w pełni podejmowąc decyzje dotyczące kwestii zarządu czy kierowania redakcją. W związku, z tym, że przejął spółkę w celu rozbudowy, a nie likwidacji ani zniszczenia, mam nadzieję, że pozostanie w niej wszystko, co wartościowe i spółka będzie się nadal rozwijać"- potwierdził PAP redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita", Bogusław Chrabota.

Spółka ma nie ingerować w kwestie merytoryczne 

"Nie mam problemów ze współpracą z Pluralisem. Jest to profesjonalna spółka, która w żadnej mierze nie ingeruje w kwestie merytoryczne, ale zajmuje się kwestiami czysto biznesowymi. Zespół jest gotowy, aby się rozwijać" - wskazał Chrabota.

"Cieszymy się, że możemy zainwestować w Gremi Media, wydawcę jednych z najbardziej cenionych marek informacyjnych w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z obecnymi właścicielami i kierownictwem, aby kontynuować budowanie silnego biznesu wokół dziennikarstwa najwyższego kalibru" - powiedział dyrektor zarządzający KBF, akcjonariusz Pluralis, Luc Tayart de Borms, portalowi Wirtualnemedia.

"Pluralis będzie czerpać z wiedzy i doświadczenia swoich akcjonariuszy, aby wspierać zarządzanie Gremi Media SA poprzez aktywne uczestnictwo w zarządzie oraz przekazywanie najnowocześniejszej wiedzy branżowej w celu ułatwienia rozwoju firmy i tworzenia wartości" - dodał.


Nie tylko "Rzeczpospolita"

Oprócz dziennika "Rzeczpospolitej" i "Parkietu", Gremi Media wydaje także katowicki "Sport", miesięcznik "Uważam Rze Historia" i jest większościowym akcjonariuszem e-Kiosku. Holding Grzegorza Hajdarowicza był właścicielem "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" od 2011 r.

Spółka Pluralis B.V. należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej firmy medialnej Mediahuis oraz King Baudouin Foundation. "Media Development Investment Fund jest wspierany finansowo przez miliardera George’a Sorosa" - informują Wirtualnemedia. Akcjonariuszem jest Soros Economic Development Fund.

Kontrowersyjna postać George’a Sorosa

George Soros jest amerykańskim multimiliarderem węgierskiego pochodzenia, który nie ukrywa swoich lewicowo-liberalnych poglądów. Jako filantrop wspiera on liczne fundacje działające na rzecz praw człowieka i demokracji. W Polsce wspiera on m.in. Fundację imienia Stefana Batorego.

Krytycy Sorosa zarzucają mu, że mówiąc o demokracji ma on na myśli jedynie podmioty i postawy, które podzielają jego poglądy. Prawicowi politycy zarzucają mu m.in. chęć zniszczenia państw narodowych i konserwatywno-chrześcijańskich wartości. Jego zagorzałymi krytykami są m.in. PiS i Fidesz.

MP

Fot. Flickr.com/Heinrich-Böll-Stiftung

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura