Fot. commons.wikimedia.org
Fot. commons.wikimedia.org

Spełniły się przypuszczenia. Horrendalna podwyżka ZUS

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Składki ZUS wzrosną od nowego roku o 175 zł. Co za tym idzie, w najłagodniejszym wariancie będziemy musieli oddać 1594 zł miesięcznie. Przedsiębiorcy będą mieli jeszcze gorzej, ponieważ muszą opłacić składkę zdrowotną. To oznacza, że łącznie ZUS od przyszłego roku wzrośnie dla nich do prawie 2 tys. zł.

Składki ZUS poszybują 

Aktualnie przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, co miesiąc oddaje ZUS-owi 1418 zł (kwota obejmuje dobrowolną składkę chorobową). Od stycznia będzie to już niemal 1600 zł. 

Podniesienie składek ma związek z podniesieniem średniego wynagrodzenia o 12,4 proc. w stosunku rok do roku. Wyniesie ono teraz 7794 złotych. Ta z jednej strony dobra informacja oznacza podwyżki dla osób posiadających własną działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.


Przedsiębiorcy zapłacą większy ZUS

Jeszcze gorzej będą mieli przedsiębiorcy, którzy muszą płacić obowiązkową składkę zdrowotną. Jest ona naliczana w wysokości 9 proc. od uzyskanego dochodu. Dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego składka ta wynosi 4,9 proc., ale nie mniej niż 9 proc. płacy minimalnej.

Co za tym idzie, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić w 2024 roku minimum 1975,97 zł do ZUS-u. Natomiast przykładowo przedsiębiorca z dochodem 10 tys. zł miesięcznie, dla którego składka zdrowotna wynosi 900 zł, będzie musiał oddać do ZUS-u 2494,19 zł. Do tego podatek na skali 12 proc. i taki przedsiębiorca odda daniny łącznie 3694,19 zł. 

Mały ZUS ratunkiem dla młodych przedsiębiorców 

Jest jednak grupa przedsiębiorców, która jeszcze czasowo będzie mogła obniżyć składki ZUS. Ci, którzy są na jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy teraz korzystają z ulgi Mały ZUS Plus, będą mogli korzystać z niej o rok dłużej, czyli nie przez 3, lecz przez 4 lata. 

Z ulgi mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, których roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł oraz w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

MP

Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka