źródło: Facebook
źródło: Facebook

Dramat Igi Świątek. Musi ustąpić miejsca największej rywalce

Redakcja Redakcja Tenis Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Tenisistka Iga Świątek nie będzie najlepiej wspominać ostatniego turnieju US Open w Nowym Jorku. Nasza gwiazda odpadła z zawodów w 1/8 finału i straci pierwsze miejsce w światowym rankingu na rzecz Białorusinki Aryny Sabalenki.

Iga Świątek straci I miejsce w rankingu

Broniąca tytułu Iga Świątek przegrała z Łotyszką Jeleną Ostapenko 6:3, 3:6, 1:6 i odpadła w 1/8 finału wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku. Polska tenisistka straci na rzecz Białorusinki Aryny Sabalenki pierwsze miejsce w światowym rankingu, które zajmowała od 4 kwietnia ubiegłego roku.

22-latka z Raszyna przegrała wszystkie trzy poprzednie spotkania z cztery lata starszą zawodniczką z Rygi. Choć od ich ostatniej potyczki minęło już półtora roku, to pierwszy gem wskazywał, jakby Polka miała jeszcze w głowie poprzednie mecze ze znaną z bezkompromisowej oraz ryzykownej gry Ostapenko i skończyło się przełamaniem.

Świątek w Nowym Jorku broniła tytułu i zarazem 2000 punktów rankingowych. Straciła ich aż 1760 i w "wirtualnym" zestawieniu już jest 11 za Sabalenką. Białorusinka, która w poprzedniej edycji przegrała z Polką w półfinale, w poniedziałek wystąpi w 1/8 finału i ewentualne każde kolejne zwycięstwo pozwoli jej budować przewagę. Gdyby triumfowała na kortach Flushing Meadows, różnica między nimi będzie wynosić 1771 pkt.

Kolejna porażka z Ostapenko spięła klamrą okres panowania Polki. W następny poniedziałek odda pierwsze miejsce w świecie po 525 dniach, co przełożyło się na 75 tygodni, co daje jej 10. miejsce w klasyfikacji wczech czasów. Tenisistką, która najdłużej była na czele - przez 377 tygodni - pozostaje Niemka Steffi Graf.


Aryna Sabalenka nową liderką WTA

Nową, 29. w historii liderką listy WTA, czyli klasyfikacji opracowywanej od 3 listopada 1975 roku przez Women's Tennis Association, tj. organizację prowadzącą zawodową rywalizację kobiet, zostanie Sabalenka.

25-latka z Mińska w Nowym Jorku osiągnęła co najmniej taki sam wynik jak Świątek (o ćwierćfinał powalczy w poniedziałek), a to był warunek, by wyprzedziła ją na czele rankingu.

Świątek była ostatnim reprezentantem Polski w singlowej rywalizacji w tegorocznym US Open. W deblu w grze pozostają wciąż Magda Linette i Jan Zieliński z zagranicznymi partnerami.

MB

Źródło zdjęcia: Iga Świątek na korcie. Fot. Facebook.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport