Trzęsienie ziemi w Maroku. Fot. PAP/EPA/Jalal Morchidi
Trzęsienie ziemi w Maroku. Fot. PAP/EPA/Jalal Morchidi

Trzęsienie ziemi w Maroku. Szokująca liczba ofiar

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Co najmniej 1037 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w piątek Maroko. Liczba rannych sięga już 1200. Tragiczny bilans rośnie z godziny na godzinę. Marokańskie media mówią o "najpotężniejszych wstrząsach" w historii tego kraju

Trzęsienie ziemi w Maroku. Około 1000 ofiar

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek wieczorem Maroko, wzrosła po godzinie 15.00 do 1037, zaś rannych do 1200.

Większość ofiar zginęła w trudno dostępnych obszarach górskich - przekazał przedstawiciel miejscowych władz, cytowany przez agencję Reutera.

- Nasi sąsiedzi są pod gruzami, a ludzie starają się jak mogą, by uratować ich, wykorzystując dostępne w wiosce środki - powiedział Montasir Itri, mieszkaniec górskiej wioski Asni niedaleko epicentrum kataklizmu. Mężczyzna przekazał, że większość domów jest tam zniszczona.

Epicentrum trzęsienia ziemi, do którego doszło w piątek ok. godz. 23 lokalnego czasu, znajdowało się w okolicach Marrakeszu w prowincji Al-Haouz na głębokości 18,5 km. Według krajowego ośrodka geofizycznego trzęsienie ziemi miało siłę 7,2. Natomiast według amerykańskiej służby geologicznej: 6,8.

Mieszkańcy Marrakeszu relacjonowali, że na starym mieście, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zawaliły się niektóre budynki - donosi Reuters. Telewizja pokazała kadry, na których widać zawalony budynek minaretu i gruzy na samochodach.

- Ziemia trzęsła się przez około 20 sekund. Drzwi same się otwierały i zamykały, gdy zbiegałem na dół z drugiego piętra - mówił jeden ze świadków kataklizmu.

Media: Najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii tego kraju

Mieszkańcy boją się wracać do domów ze względu na uszkodzenia budynków i w obawie przed możliwymi kolejnymi wstrząsami. Wielu ludzi spędziło noc pod gołym niebem.

Według marokańskich mediów jest to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie do tej pory nawiedziło to państwo. To również najbardziej śmiertelne w skutkach trzęsienie ziemi od 2004 roku, kiedy liczba ofiar przekroczyła 600.


Kataklizm w Afryce. Szokujące nagrania

W sieci już pojawiły się setki nagrań z nocy z piątku na sobotę, na których widać rozmiar tragedii. Zniszczone budynki i samochody, chaos na ulicach oraz przerażeni ludzie - tak wygląda sytuacja w miastach, które dotknął kataklizm.

Jedno z nagrań z kamer monitoringu pokazuje moment wstrząsów, w którym zawaliła się część budynków. W tle zniszczeń można zauważyć przerażających mieszkańców.

Na innym nagraniu widać upadek całej kamienicy. W tle słychać krzyki ludzi. Ostrzegamy, że jest to wideo tylko dla osób o mocnych nerwach.

MB

Źródło zdjęcia: Trzęsienie ziemi w Maroku. Fot. PAP/EPA/Jalal Morchidi

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości