na zdjęciu: banknoty 100 i 200 zł. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: banknoty 100 i 200 zł. fot. Salon24.pl ©

NBP wychodzi do Polaków z nowym rozwiązaniem. To może być strzał w dziesiątkę

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Wymiana zniszczonych banknotów stanowiła nie lada wyzwanie dla Polaków. Banki komercyjne niechętnie je przyjmowały, więc ich klienci na ich zamianę musieli udawać się do oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Na szczęście ta patowa sytuacja się zmieni - pieniądze będzie można wymienić w NBP wysyłkowo. Jest jednak jeden haczyk.

Wymiana zniszczonych banknotów była utrapieniem

Kto nie zna takiego przypadku z autopsji? Wyjmujemy stare spodnie z prania a w nich znajdujemy pogięty lub podarty banknot o niskim nominale. No i tu pojawia się problem. Trzeba go wymienić, ale można to zrobić tylko w placówkach Narodowego Banku Polskiego. Od razu pojawia się pytanie - czy warto jechać na przykład kilkadziesiąt kilometrów dla zamiany papierka o nominale 10 lub 20 złotych? Sama podróż jest przecież droższa.

Dlatego dla osób mieszkających poza miastami wojewódzkimi uszkodzenie drobnego banknotu było nie lada kłopotem. Na szczęście od kilku dni sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.


NBP wprowadził nową usługę. Można wysłać zniszczone pieniądze

Od kilku dni NBP wprowadził istotne ułatwienie dla Polaków. Zniszczone i uszkodzone banknoty będzie można wymienić za pomocą wysyłki kurierskiej. Nie zmienią się jednak zasady dotyczące stanu takich pieniędzy. Zniszczone banknoty muszą zostać przyjęte przez NBP, jeśli zachowało się minimum 75 proc. powierzchni i da się określić ich nominał - w takim przypadku otrzymamy 100 proc. wartości takiego nominału.

Natomiast banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.


Wysyłkowa wymiana uszkodzonych banknotów w NBP. Jest jeden haczyk

Jeżeli na skutek nieszczęśliwego wypadku zniszczone zostaną całe pliki banknotów, to niestety nie będziemy mogli ich wymienić. Tutaj NBP wprowadziło sztywny limit w wysokości dwóch tysięcy złotych.

"Istnieje możliwość przesłania przez osobę fizyczną wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej (o łącznej wartości nieprzekraczającej kwoty 2000 zł) bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską na adres placówki"  - czytamy na stronie internetowej NBP.

MB

na zdjęciu: banknoty 100 i 200 zł. fot. Salon24.pl ©

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka