na zdjęciu: Agnieszka Holland. fot. Martin Kraft, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
na zdjęciu: Agnieszka Holland. fot. Martin Kraft, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Agnieszka Holland otrzyma prestiżową nagrodę. W Watykanie pojawi się osobiście

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Agnieszka Holland otrzyma wyróżnienie w trakcie festiwalu Tertio Millennio Film Fest w Watykanie. Impreza jest współorganizowana przez watykańską Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, a także Dykasterię ds. Komunikacji. Reżyserka "Zielonej granicy" pojawi się osobiście na ceremonii wręczenia nagród zaplanowanej na 13 listopada w Filmotece Watykańskiej.

Agnieszka Holland dostanie prestiżową nagrodę w Watykanie

Uhonorowanie Agnieszki Holland to konsekwencja wyboru przez inicjatorów Nagrody Specjalnej Fuoricampo. I to właśnie najnowsze dzieło polskiej reżyserki,  "Zielona granica", został uznany za film, który w sposób unikatowy porusza kwestię poszukiwania najgłębszego sensu życia - podkreślono. 

Niedługo po ceremonii wręczenia Nagrody Fuoricampo ma wystartować z kolei 27. edycja Tertio Millennio Film Fest w dniach 14-18 listopada. Impreza odbędzie się w Rzymie.


"Zielona granica" - o czym jest nowy film Agnieszki Holland?

Scenariusz "Zielonej granicy” Agnieszki Holland opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Twórcy obrazu podkreślają, że przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy. Pierwsza to perspektywa uchodźców, druga - polskich aktywistów; trzecia - strażników granicznych. "Zielona granica” to historia ludzi postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Nad scenariuszem filmu pracowali Agnieszka Holland, reżyserka Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarz Macieja Pisuk. Nad zdjęciami do filmu pracował Tomasz Naumiuk.


SW

na zdjęciu: Agnieszka Holland. fot. Martin Kraft, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura