fot. KPRP
fot. KPRP

Biden zwołał międzynarodową naradę ws. Ukrainy. Duda złożył deklarację

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Joe Biden podczas wideokonferencji zapewnił przywódców G7 i państw europejskich o dalszym wsparciu Waszyngtonu dla Ukrainy. W spotkaniu uczestniczył szef NATO Jens Stoltenberg i prezydent RP Andrzej Duda.

Wideokonferencja zorganizowana przez Biały Dom

W spotkaniu udział wzięli również premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Japonii Fumio Kishida, premier Włoch Giorgia Meloni, remier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna. Oprócz prezydenta Polski Europę Środkowo-Wschodnią reprezentował prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Jak relacjonował prezydent Duda, rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i trwała godzinę.


Głównym tematem sytuacja na Ukrainie

- Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie. Pan prezydent Joe Biden rozpoczął tę konferencję, przekazał nam jaka jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, jak jest rzeczywiście sytuacja polityczna, także wokół Ukrainy - powiedział prezydent.

Rozmawiano m.in. o przyszłych planach odbudowy Ukrainy i dalszej pomocy militarnej dla tego kraju. Wskazał, że rozmowa sprowadziła się w zasadzie głównie do kwestii bezpieczeństwa. Przedstawiłem jaka jest sytuacja w Polsce - jesteśmy jednym z kluczowych państw, jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainy - oznajmił Duda.


Jak przekazał, Biden zapewnił podczas narady, że w USA jest poparcie dla pomocy Ukrainie, przede wszystkim tej militarnej. - Wezwał wszystkich do podtrzymania pomocy dla Ukrainy. Tutaj mogę śmiało powiedzieć, że wszyscy zapewnili o jedności w tym zakresie. Jesteśmy nadal, wszyscy przywódcy zdeterminowani do tego, by wspierać Ukrainę - powiedział Andrzej Duda.

- Ukraina potrzebuje pomocy, zarówno tej militarnej, jak również humanitarnej - dodał.

Co jest najważniejsze w relacjach polsko-amerykańskich

Prezydent Biden podkreślił nasze niezwykle odpowiedzialne i rozsądne zachowanie wobec prowokacji, które spotykają nas ze strony białoruskiej. Wspomniał bardzo wyraźnie o przekroczeniu granicy przez śmigłowce białoruskie, że zachowaliśmy się bardzo odpowiedzialnie, także jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, że dziękuje za konsultacje z sojusznikami w tej sprawie i że oczywiście możemy być tu pewni stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji, to bardzo mocno podkreślił - przekazał Andrzej Duda.

Zapewnił również, że relacje polsko-amerykańskie są na tak wysokim poziomie, na jakim do tej pory nigdy nie były w historii.

Wymienił jako przykład obecność żołnierzy amerykańskich na terenie Polski, "to jest coś, czego do niedawna jeszcze nie było w naszej historii, więc to też pokazuje, jakość relacji polsko-amerykańskich". Zastrzegł, że to Polska strona ich zaprosiła. "Są naszymi gośćmi, ale zarazem gwarantami bezpieczeństwa" - powiedział prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "to jest coś, czego do niedawna jeszcze nie było w naszej historii, więc to też pokazuje, jakość relacji polsko-amerykańskich". Zastrzegł, że to Polska strona ich zaprosiła. "Są naszymi gośćmi, ale zarazem gwarantami bezpieczeństwa" - powiedział prezydent Duda.

Zwrócił także uwagę, że w Polsce działa "mnóstwo amerykańskich firm, które prowadzą tutaj swoje interesy".

Prezydent Duda przypomniał również o dobrych relacjach politycznych Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Zwrócił uwagę, że prezydent USA, Joe Biden w ciągu swojej prezydentury, a więc od 20 stycznia 2021 r. dwukrotnie był w naszym kraju, zaś on sam dwukrotnie przebywał z oficjalnymi wizytami w Białym Domu.

ja

(Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka