Uroczystość podpisania umowy na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Fot. Daniel Gnap/KPRM
Uroczystość podpisania umowy na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Fot. Daniel Gnap/KPRM

KO nie chce elektrowni jądrowej? Premier: Szaleństwo i nieodpowiedzialność

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Polska ma już umowę na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Urszula Zielińska, kandydatka do Sejmu z list KO, oświadczyła publicznie, że gdyby jej ugrupowanie doszło do władzy, to w grę wchodzi rezygnacja z budowy elektrowni jądrowej, łącznie z zerwaniem umowy. - To czyste szaleństwo i skrajna nieodpowiedzialność! - grzmi premier Mateusz Morawiecki.

Kandydatka KO rozważa zerwanie umowy z USA ws. atomu

Urszula Zielińska wskazała w poniedziałkowym wywiadzie w Radiu Zet , że Koalicja Obywatelska przygotuje plan rozwoju wraz z finansowaniem energetyki jądrowej w pierwsze 100 dni rządów. - Ten plan pokaże nam, co dalej. Jako przedstawicielka Zielonych mówię, że w tym planie zobaczymy, że model energetyki opartej na OZE jest co najmniej 700 mld zł tańszy niż model oparty na OZE z energią jądrową, oczywiście w zależności od tego, ile tej energii jądrowej założymy. Dziś kompletnie nie jest to przeliczone - powiedziała Zielińska.

Posłanka KO z partii Zielonych kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca na liście Koalicji w Warszawie. Zapytana, jak Zieloni dogadają się z Platformą Obywatelską ws. atomu, odparła, że "dogadamy się tak, że dzisiaj plany energetyki jądrowej mają jedną wielką wadę: nie mają żadnego rachunku finansowania, nie mają biznesplanu". Dopytywana, co z podpisaną z Amerykanami umową ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, stwierdziła: "Musimy dowiedzieć się, na ile jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za odstąpienie od niej". "Czy KO brałaby pod uwagę zerwanie tej umowy?" - padło kolejne pytanie. "Oczywiście, wszystko musimy wziąć pod uwagę, musimy wszystko przejrzeć" - odpowiedziała Zielińska.


Premier: To czyste szaleństwo i skrajna nieodpowiedzialność!

Do wypowiedzi Zielińskiej premier Morawiecki odniósł się we wpisie w mediach społecznościowych. "Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego! To czyste szaleństwo i skrajna nieodpowiedzialność! Walczymy – i dalej będziemy walczyć o bezpieczeństwo Polski!" - stwierdził premier, załączając materiał wyborczy.


Premier podkreśla w nim, że Polska ma umowę na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. "To stało się faktem. Wraz z amerykańskimi partnerami zbudujemy gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekipa Tuska przespała najważniejsze lata dla polskiej energetyki" - wskazał szef rządu. W materiale pokazano następnie fragment wypowiedzi Zielińskiej, w której przyznaje, że Koalicja Obywatela będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy ws. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

"My to odwróciliśmy. Dzięki sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi i dobrej współpracy zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo, ale także tysiące miejsc pracy i szybki rozwój gospodarczy kraju. Tylko Prawo i Sprawiedliwość daje gwarancje szybkiego rozwoju Polski" - zapewnił premier w zamieszczonym materiale.

Müller: Czy wyście poszaleli w tej koalicji chaosu

Do rozmowy odniósł się również na platformie X (dawniej Twitter) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak stwierdził, kandydatka do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, druga na liście po Donaldzie Tusku w Warszawie, dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej, "którą realizujemy z naszymi amerykańskimi partnerami, elektrowni i która wzmocni naszą niezależność energetyczną".

"Wcześniej Michał Kołodziejczak (lider Agrounii, również kandydat do Sejmu z list KO - PAP) pokazuje środkowy palec naszym sojusznikom i opowiada o tym, jak dobrze handlowało się z Rosją. Pomimo tego, na polecenie D. Tuska, ląduje na listach wyborczych. Czy wyście poszaleli w tej koalicji chaosu - @Platforma_org?" - zapytał Müller.

Podkreślił, że rząd PiS w ostatnich latach zadbał o infrastrukturę krytyczną dla Polski. "Zbudowaliśmy Baltic Pipe do Norwegii, który uniezależnił nas od rosyjskiego gazu, zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski, sfinalizowaliśmy wybór realizatora elektrowni jądrowej, zrealizowaliśmy wiele innych projektów poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Polski. To jest ta różnica!" - zaznaczył rzecznik rządu.

Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Pisaliśmy o tym tutaj:


ja

(Na zdjęciu uroczystość podpisania umowy na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Fot. Daniel Gnap/KPRM)Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka