Pixabay.com
Pixabay.com

Polskie firmy w lesie. Większość przedsiębiorców nie chce wprowadzać zmian

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Wydaje się, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, tymczasem trzy czwarte polskich firm handlowych nie chce wprowadzać nowoczesnych rozwiązań. Dlaczego tak się dzieje?

Bez cyfryzacji firmy są mniej konkurencyjne i efektywne

Technologia wciąż zmienia sposób, w jaki funkcjonują przedsiębiorstwa. Pozostanie przy rozwiązaniach analogowych sprawia, że firmy są mniej konkurencyjne i efektywne. Mimo to prawie trzy czwarte małych i średnich przedsiębiorstw (ponad 73 proc.) z sektora handlowo-usługowego nie planuje cyfryzować żadnych obszarów w ciągu najbliższych miesięcy.

W badaniu Fiserv Polska najczęściej deklarowaną przez przedsiębiorców przyczyną takiej decyzji jest to, że tego nie potrzebują (prawie 60 proc.) bądź ich biznes jest zbyt mały (27 proc.). Z kolei najwięcej firm planujących cyfryzację zapowiedziało, że będzie ona dotyczyć komunikacji z klientami (55 proc.).

- Tylko co czwarta przebadana przez nas firma planuje wdrażać rozwiązania związane z cyfryzacją w ciągu najbliższych miesięcy. Z wszystkich ankietowanych branż najbardziej zainteresowani automatyzowaniem procesów są przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej np. prawnicy, architekci (30 proc.). Jednak nawet w ich przypadku chęć cyfryzacji nie jest zbyt powszechna - mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.


Co unowocześniają firmy? Na I miejscu kontakt z klientami

Najwięcej firm planujących cyfryzację zadeklarowało, że będzie ona dotyczyć obszaru komunikacji z klientami (55 proc.). Na drugim miejscu znalazło się przetwarzanie i przechowywanie danych oraz obieg dokumentów (prawie 51 proc.). Według raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” kolejne wymieniane obszary to rozliczanie płatności z klientami i kontrahentami (46 proc.) czy procesy księgowe i finansowe (44 proc.) bądź bezpieczeństwo (44 proc.). Najmniej firm interesuje się usprawnianiem komunikacji wewnętrznej (prawie 30 proc.).

Prawie 60 proc. polskich MŚP z sektora handlowo-usługowego nie zamierza cyfryzować procesów w swoich firmach, ponieważ twierdzą, że tego nie potrzebują. 27 proc. natomiast uważa, że ich biznes jest zbyt mały, a prawie 22 proc., że cyfryzacja została już wdrożona w obszarach, które tego wymagały. Co ciekawe, niemal 19 proc. twierdzi, że ich firma jest już wystarczająco cyfrowa. 18 proc. badanych uważa natomiast, że są to za duże koszty.

- Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że cyfryzacja może wspomóc ich w lepszym dostosowaniu się do zmieniających się warunków na rynku. Wpływa ona bowiem na przyspieszenie zadań do tej pory wykonywanych „ręcznie”, optymalizuje i usprawnia administrowanie. Co więcej, często poprawia również proces obsługi klientów, którzy stają się coraz bardziej wymagający. Niebagatelne znaczenie ma także bezpieczeństwo danych. Cyfryzacja może uchronić nas od trudnych sytuacji losowych jak np. pożar czy zalanie. Pomóc tutaj może digitalizacja danych i rozwiązania chmurowe - dodaje Krzysztof Polończyk.

Nowy sprzęt IT jest za drogi? Można uzyskać dotację

Dane o niechęci do cyfryzacji są tym bardziej niepokojące i zaskakujące, że firmy mogą skorzystać z wielu możliwości współfinansowania inwestycji związanych z cyfryzacją działalności. Wsparcie można dostać na zakup gotowego oprogramowania albo przygotowanie oprogramowania dedykowanego konkretnej firmie. Ponadto można pokryć koszty z zakupu i wdrożenia sprzętu IT, a także przeszkolenia pracowników z niego korzystających. Są nawet dotacje bezzwrotne, które można otrzymać na zakup specjalistycznego oprogramowania, a najbardziej popularne programy biurowe mogą być finansowane  preferencyjnymi pożyczkami.

Tomasz Wypych

Fot. Biuro z komputerami. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie