Nie żyje przyjaciółka Jana Pawła II. Wanda Półtawska miała 101 lat

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
W wieku 101 lat zmarła Wanda Półtawska. Była psychiatrą, więźniarką i ofiarą eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück i przyjaciółką Karola Wojtyły.

Odeszła Wanda Półtawska 

"Zmarła prof. Wanda Półtawska, Doctor Honoris Causa KUL, lekarka, urodzona w Lublinie, w czasie II wojny światowej aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim, a następnie przewieziona do obozów koncentracyjnych w Niemczech. Przyjaciółka Jana Pawła II, obrończyni życia, należąca do Papieskiej Rady ds. Rodziny. Odznaczona Orderem Orła Białego" - poinformował na swojej stronie Katolicki Uniwersytet Lubelski.  


Cudem ocalała z niemieckiego obozu śmierci

Wanda Półtawska 2 listopada kończyłaby 102 lata. Ocalała z niemieckiego obozu koncentracyjnego, po latach prowadziła badania nad losami "dzieci oświęcimskich", które były poddawane eksperymentom przez okupanta. Wykładała medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wanda Półtawska zawsze opowiadała się za życiem nienarodzonych. Napisała ok. 400 publikacji na temat psychiatrii, ochrony życia, losu chorych i starszych, małżeństwa. Była zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II. 

W 2016 r. Wanda Półtawska otrzymała Order Orła Białego. Ponadto,  została Honorowym Obywatelem m.in. Krakowa, Lublina, Zakopanego, Siedlec i Świdnika. Fot. Wanda Półtawska/KUL

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura